[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: ثبت نام :: تماس با ما ::
:: دوره 2، شماره 3 - ( پاییز 1391 ) ::
جلد 2 شماره 3 صفحات 181-186 برگشت به فهرست نسخه ها
جداسازی وشناسایی باکتری‌های بومی تجزیه کننده‌ی آسنفتن سرطان زا ازخاک‌های آلوده به نفت خام در اطراف پالایشگاه آبادان
فرشید کفیل زاده1، سیده زینب حسینی، پیمان ایزدپناه، هوشنگ جمالی
1- ، Dr.kafilzadeh@yahoo.com
چکیده:   (16585 مشاهده)

زمینه و هدف: هیدروکربن‌های آروماتیک چند حلقه‌ای، ترکیبات آلی غیرقطبی هستند که از 2 یا تعداد بیشتری حلقه‌ی بنزن که در هم ادغام شده ساخته شده‌اند و یکی از شایع‌ترین آلوده‌کننده‌هایی است که در خاک یافت شده است. از این میان آسنفتن یکی از هیدروکربن‌های چند حلقه‌ای بوده که در طبیعت انتشار گسترده‌ای دارد. بنابراین استفاده از میکروارگانیسم‌ها برای پاک‌سازی آلودگی خاک می‌تواند موثر و ارزان باشد و در نتیجه ایمنی محیطی را با پاک‌سازی مواد زائد فراهم کند. مهم‌ترین باکتری‌های تجزیه کننده آسنفتن؛ سودوموناس، میکروکوکوس و باسیلوس می‌باشند. هدف از این تحقیق، جداسازی و شناسایی باکتری‌های تجزیه کننده آسنفتن در خاک اطراف پالایشگاه آبادان و بررسی ارتباط بین میزان آلودگی محیط به آسنفتن و احتمال جداسازی باکتری‌های تجزیه کننده است.

مواد و روش‌ها: نمونه‌های خاک از 3 جایگاه مختلف در اطراف پالایشگاه آبادان جمع‌آوری گردید. تعداد باکتری‌ها در دو محیط کشت نوترینت آگار حاوی آسنفتن و بدون آسنفتن شمارش گردید. جداسازی باکتری‌های تجزیه کننده آسنفتن با کشت نمونه‌ها بر روی محیط پایه معدنی آسنفتن براث و کشت در محیط آسنفتن آگار صورت گرفت. سپس باکتری‌ها به وسیله‌ی آزمایش‌های تشخیص بیو‌شیمیایی شناسایی شدند.

نتایج: در این مطالعه، میانگین لگاریتمی تعداد باکتری‌ها در محیط کشت حاوی آسنفتن 073/0 ± 786/4 در مقایسه با محیط کشت کنترل 073/0 ± 671/6 کم‌تر بود و بیشترین تعداد باکتری‌های تجزیه کننده، 089/0‌ ± 089/7 در ایستگاه C و کم‌ترین تعداد باکتری‌های تجزیه کننده، 089/0±485/4 در ایستگاه B به دست آمد. در این تحقیق، به ترتیب از نظر فراوانی، گونه‌های باکتریایی Bacillus sp ، Micrococcus luteus ، Corinebacterium sp ، Stafphylococcus epidermidis و Pseudomonas sp جداسازی و شناسایی گردید.

نتیجه‌گیری : یافته‌های این پژوهش نشان داد که خاک اطراف پالایشگاه آبادان دارای تعداد زیادی از باکتری‌های تجزیه کننده آسنفتن به ویژه جنس‌های Bacillus و Micrococcus است .

واژه‌های کلیدی: آسنفتن، تجزیه کننده، باسیلوس، میکروکوکوس، پالایشگاه آبادان
متن کامل [PDF 1396 kb]   (3676 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ميكروبیولوژی
دریافت: ۱۳۹۱/۱۲/۱ | پذیرش: ۱۳۹۲/۶/۲۳ | انتشار: ۱۳۹۲/۶/۲۳
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Kafilzadeh F, Hoseyni S Z, Izedpanah P, Jamali H. Isolation and Identification of Carcinogen Acenaphthene-Degrading Endemic Bacteria from Crude Oil Contaminated Soils around Abadan Refinery. J Fasa Univ Med Sci. 2012; 2 (3) :181-186
URL: http://journal.fums.ac.ir/article-1-112-fa.html

کفیل زاده فرشید، حسینی سیده زینب، ایزدپناه پیمان، جمالی هوشنگ. جداسازی وشناسایی باکتری‌های بومی تجزیه کننده‌ی آسنفتن سرطان زا ازخاک‌های آلوده به نفت خام در اطراف پالایشگاه آبادان. مجله دانشگاه علوم پزشکی فسا. 1391; 2 (3) :181-186

URL: http://journal.fums.ac.ir/article-1-112-fa.htmlدوره 2، شماره 3 - ( پاییز 1391 ) برگشت به فهرست نسخه ها
Journal of Fasa University of Medical Sciences
Persian site map - English site map - Created in 0.07 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3921