[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: ثبت نام :: تماس با ما ::
:: تابستان (In press) ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
نقش پروتامین اسپرم در پاتوژنز ناباروری مردان
مرضیه تولائی 1، راضیه قربانی2 ، محمد حسین نصر اصفهانی2
1- گروه زیست‌فناوری تولیدمثل، مرکز تحقیقات پزشکی تولیدمثل، پژوهشکده زیست‌فناوری جهاد دانشگاهی، پژوهشگاه رویان، ، اصفهان، ایران ، tavalaee.m@royaninstitute.org
2- گروه زیست‌فناوری تولیدمثل، مرکز تحقیقات پزشکی تولیدمثل، پژوهشکده زیست‌فناوری جهاد دانشگاهی، پژوهشگاه رویان، ، اصفهان، ایران
چکیده:   (100 مشاهده)
مقدمه: تقریباً 50-40% ناباروری به علت ناباروری با فاکتور مردانه است که ساختار کروماتین غیرطبیعی اسپرم به‌عنوان یک عامل اصلی ناباروری پیشنهاد شده است. پروتامین‌ها جزء اصلی کروماتین اسپرم هستند و نقش اصلی در بسته‌بندی درست کروماتین ایفا می‌کنند. مطالعات متعدد نشان داده است که کمبود پروتامین در اسپرم باکیفیت پایین اسپرم و ناباروری همراه است. با توجه به اهمیت پروتامین در باروری، هدف این مقاله بررسی محتوای پروتامین و اهمیت بیولوژیکی آن در باروری مردان است.
روش‌ها: مقاله‌های منتشرشده توسط محققان در پایگاه‌های Google scholar،Science Direct و PubMed از سال 1874 تا 2018 جمع‌آوری شد و بهترین و کاراترین مقالات برای این مطالعه موردبررسی قرار گرفت.
نتایج: مطالعات متعدد نشان داده است که بین کمبود پروتامین در اسپرم با باروری و میزان حاملگی پس از تکنیک‌های کمک باروری ارتباط معنی‌دار معکوسی وجود دارد؛ و علت اصلی کمبود پروتامین در اسپرم به دلیل افزایش استرس اکسیداتیو است که درنتیجه باعث آسیب DNA اسپرم می‌شود.
نتیجه‌گیری: درمان با آنتی‌اکسیدان‌ها می‌تواند منجر به کاهش استرس اکسیداتیو در مردان نابارور گردد و بهبود پارامترهای اسپرمی، محتوای پروتامین اسپرم و سلامت DNA را به همراه داشته باشد.
 
 
واژه‌های کلیدی: پروتامین، ناباروری مردان، اسپرماتوژنز
     
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: سایر
دریافت: ۱۳۹۶/۸/۹ | پذیرش: ۱۳۹۷/۷/۲۲
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Printبرگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
Journal of Fasa University of Medical Sciences
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3921