[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: ثبت نام :: تماس با ما ::
:: بهار (In press) ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی نقش حفاظتی N - استیل سیستئین و S- متیل سیستئین بر فعالیت آنزیم‌های آنتی‌اکسیدانی و سطح پراکسیداسیون لیپیدی ناشی از مصرف استامی پراید در سرم و کلیه موش صحرایی
نازنین خورنق1 ، باقر سید علیپور 2، علی طراوتی1
1- گروه زیست سلولی و مولکولی، دانشکده علوم پایه، دانشگاه مازندران، بابلسر، ایران
2- گروه زیست سلولی و مولکولی، دانشکده علوم پایه، دانشگاه مازندران، بابلسر، ایران ، b.alipour81@gmail.com
چکیده:   (552 مشاهده)
زمینه و هدف: استامی پراید ((ACP به‌عنوان یک سم شبه نیکوتینی سبب تولید رادیکال‌های آزاد و القاء استرس اکسیداتیو در موجودات مختلف می‌شود. هدف از این مطالعه بررسی نقش آنتی‌اکسیدانی N- استیل سیستئین (NAC) و  S- متیل سیستئین  (SMC) بر کاهش استرس اکسیداتیو ناشی از سمیت استامی پراید در سرم و کلیه موش صحرایی است.
مواد و روش‌ها: در این مطالعه تجربی، 42 سر موش نر نژاد ویستار به‌طور تصادفی به 6 گروه 7 تایی تقسیم شدند که شامل گروه کنترل، گروه شم (نرمال سالین) و 5 گروه تجربی که ACP (5 میلی‌گرم بر کیلوگرم)، NAC (160 میلی‌گرم بر کیلوگرم)، SMC (100 میلی‌‌گرم بر کیلوگرم)، ACP+SMC، ACP+NAC و ACP+SMC+NAC را به‌صورت داخل صفاقی به مدت یک هفته دریافت کردند. بعد از جداسازی سرم و بافت کلیه، فعالیت آنزیم‌های کاتالاز (CAT)، گلوتاتیون S-ترانسفراز (GST) و سطح گلوتاتیون (GSH)، مالون‌دی‌آلدئید (MDA) و توتال آنتی‌اکسیدان (TAC) اندازه‌گیری شد.
نتایج: استامی‌پراید باعث افزایش فعالیت GST در بافت کلیه و سرم (01/0P<)، CAT در بافت کلیه و سرم (05/0P<) ولی افزایش غیر معنی‌دار MDA و کاهش غیر معنی‌دار GSH و TAC نسبت به کنترل گردید. NAC و SMC به‌تنهایی و در ترکیب با ACP باعث تعدیل در سطح TAC، GSH و MDA و فعالیت GST و CAT شدند.
نتیجه‌گیری: احتمالاً استامی پراید با تولید رادیکال‌های آزاد سبب افزایش پراکسیداسیون لیپیدی، افزایش فعالیت CAT و GST و کاهش غلظت GSH و TAC می‌شود. تجویز NAC و SMC به‌عنوان آنتی‌اکسیدان به‌واسطه کاهش نسبی رادیکال‌های آزاد باعث کاهش سمیت استامی پراید می‌شوند.
 
واژه‌های کلیدی: استامی پراید، S - متیل سیستئین، N- استیل سیستئین، موش صحرایی˓ آنزیم‌های آنتی‌اکسیدان
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: بيوشيمي بالینی
دریافت: 1396/9/1 | پذیرش: 1397/7/21
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Printبرگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
Journal of Fasa University of Medical Sciences
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 4130