[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: ثبت نام :: تماس با ما ::
:: زمستان (In press) ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیر مکمل سازی کوتاه‌مدت با کورکومین بر سوپراکسید دیسموتاز، گلوتاتیون ردوکتاز، گلوتایتون پراکسیداز و کاتالاز سرم بازیکنان بسکتبال
فرح نامنی 1، معصومه نورانی پیله رود2 ، مهسا محسن زاده3 ، فریبا آقایی3
1- دانشکده تربیت‌بدنی و علوم ورزشی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد ورامین پیشوا، ورامین، ایران ، f.nameni@yahoo.com
2- دانشگاه آزاد اسلامی واحد ورامین پیشوا، ورامین، ایران
3- دانشکده تربیت‌بدنی و علوم ورزشی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج، کرج، ایران
چکیده:   (209 مشاهده)
زمینه و هدف: کورکومین دارای اثرات آنتی‌اکسیدانی و خواص ضدالتهابی قوی است و نقش حفاظتی و درمانی هم دارد. این ترکیب می‌تواند بر کاهش التهاب و اجزای واکنشی اکسیژن حاصل از فعالیت ورزشی مؤثر باشد. در این تحقیق تأثیر مکمل سازی با کورکومین بر آنزیم‌های آنتی‌اکسیدانی، پس از یک جلسه تمرین شدید بسکتبال در دختران بررسی می‌شود.
مواد و روش‌ها: برای این هدف 30 دختر بازیکن بسکتبال با روش تصادفی ساده در دو گروه متجانس مکمل و گروه دارونما قرار گرفتند. کورکومین به شکل خوراکی، به مدت 14 روز، سه بار در روز به مقدار 1200 میلی‌گرم توسط گروه مکمل مصرف‌شده‌اند و گروه دارونما به همین مقدار دکستروز مصرف کردند. پس از 14 روز، همه شرکت‌کنندگان دریک جلسه تمرین شدید بسکتبال شرکت کردند. نمونه‌های خون برای اندازه‌گیری فعالیت آنزیم‌های آنتی‌اکسیدانی در حالت پایه، پس از دوره 14 روزه مکمل سازی و بلافاصله پس از تمرین شدید، گرفته شد. نمونه‌های خون تفاوت‌های بین گروه مکمل و دارونما توسط تحلیل واریانس با اندازه‌گیری‌های مکرر و تست تعقیبی بونفرونی بررسی شدند.
نتایج: میانگین آنزیم‌های آنتی‌اکسیدانی پس از مکمل سازی افزایش نشان دادند اما تحلیل واریانس با اندازه‌گیری مکرر حاکی از آن بود که فعالیت گلوتاتیون پراکسیداز و سوپراکسید دیسموتاز در گروه مکمل دارای افزایش معنادار بوده و فعالیت کاتالاز و گلوتاتیون ردوکتاز تفاوت معناداری بین دو گروه وجود نداشت.
 نتیجه‌گیری: یافته‌ها نشان داد مصرف کورکومین قبل از انجام تمرین شدید بسکتبال می‌تواند بر غلظت آنزیم‌های آنتی‌اکسیدانی مؤثر باشد و ظرفیت آنتی‌اکسیدانی را در فعالیت سنگین در ورزشکاران بهبود بخشد. کورکومین موجب تسریع درروند بازیافت پس از تمرین شده بود و می‌تواند موجب افزایش فعالیت آنتی‌اکسیدانی شود.
 
واژه‌های کلیدی: کورکومین، آنزیم‌های آنتی‌اکسیدانی، بازیکنان بسکتبال، مکمل سازی
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: گیاهان دارویی
دریافت: ۱۳۹۶/۹/۱۰ | پذیرش: ۱۳۹۸/۳/۱۲
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Printبرگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
Journal of Fasa University of Medical Sciences
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 4030