[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: ثبت نام :: تماس با ما ::
:: پاییز ( In Press) ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه کمی بیان ژن CK19 در نمونه خون زنان مبتلابه سرطان تخمدان با نمونه نرمال در جمعیت ایران با روش Real- Time PCR
سیده راضیه سادات شیرازی1 ، اردشیر حسام پور 2
1- گروه زیست‌شناسی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی، تهران، ایران
2- گروه زیست‌شناسی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی، تهران، ایران ، a.hesampour@gmail.com
چکیده:   (234 مشاهده)
زمینه و هدف: سرطان تخمدان پنجمین علت مرگ‌ومیر ناشی از سرطان در زنان ایران و ایالات‌متحده است. تشخیص دیر بیماری می‌تواند منجر به مرگ بیمار گردد و درمان آن هزینه بسیاری را به اقتصاد کشور وارد می‌نماید. لذا تشخیص به‌موقع بیماری، درد و هزینه‌های تحمیلی را برای بیماران کاهش خواهد داد. بررسی تغییرات بیان ژن CK19 قابلیت تشخیص زودهنگام سرطان تخمدان را دارد. در این مطالعه پتانسیل بیان ژن CK19 به‌عنوان بیومارکری مولکولی در تشخیص سرطان تخمدان در سیستم گردش خون با استفاده از تکنیک Real Time PCR موردبررسی قرار گرفت ﺗﺎ ﺑﺘﻮان ﺑﺎ اﻧﺠﺎم ﺗﺤﻘﻴﻖ و ﺑﺮرﺳﻲ ﺑﻴﺸﺘﺮ در ﻣﻮرد ﻣﻜﺎﻧﻴﺴﻢ و ﻧﺤﻮه اﺛﺮ اﻳﻦ ژن، از آن به‌عنوان ﻳﻚ ﻫﺪف ﻣﻨﺎﺳﺐ ﺑﺮای درﻣﺎن ﺳﺮﻃﺎن تخمدان اﺳﺘﻔﺎده ﻛﺮد.
مواد و روش‌ها: در این مطالعه مورد شاهدی بر روی 50 نمونه خون زنان مبتلابه سرطان تخمدان و 50 نمونه خون کنترل نرمال افرادی که به بخش انستیتو کانسر بیمارستان امام خمینی مراجعه کرده بودند، انجام شد. بعد از جمع‌آوری نمونه‌ها و استخراج  RNAتام نمونه خون اپیتلیال تخمدان فریز شده،cDNA  سنتز شد. درنهایت بیان مارکر زیستی CK19 در 50 نمونه خون بیمار و 50 نمونه خون نرمال با استفاده از روش RT-PCR موردبررسی قرار گرفت.
نتایج: نتایج نشان داد که بیان ژن CK19 در مبتلایان به سرطان تخمدان به‌طور معناداری در مقایسه با نمونه شاهد، به میزان 99/4 برابر افزایش‌یافته است. همچنین نتایج گویای این مطلب بود که افزایش بیان، وابسته به‌شدت بیماری بوده و با پیشروی مرحله بیماری، بیان ژن CK19 افزایش می‌یابد.

نتیجه‌گیری: این آزمایش گویای افزایش معنادار بیان ژن CK19 در افراد مبتلابه سرطان تخمدان بود به‌نحوی‌که پیشنهاد می­شود که این امر احتمالاً سبب مهار فعالیت ژن‌های سرکوب‌کننده تومور می­گردد. بررسی و تائید نقش کلیدی این ژن می‌تواند گامی مهم در جهت غربالگری، بیومارکری مناسب جهت تشخیص غیرتهاجمی و زودهنگام سرطان تخمدان و بررسی روند درمان باشد.
 
واژه‌های کلیدی: سرطان تخمدان، مارکر CK19، Real Time PCR
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: بيولوژي سلولی-مولكولي
دریافت: ۱۳۹۶/۹/۱۳ | پذیرش: ۱۳۹۷/۵/۱۳
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Printبرگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
Journal of Fasa University of Medical Sciences
Persian site map - English site map - Created in 0.07 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3991