[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: ثبت نام :: تماس با ما ::
:: زمستان (In Press) ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
ارزیابی بیولوژیکی بخش‌های هتروسیکل تعدادی از مشتقات جدید آزول‌ها به‌عنوان عوامل بالقوه ضد باکتری و ضد قارچ
ابوذر روئین تن
دانشگاه افسری و تربیت پاسداری امام حسین (ع)، تهران، ایران ، abroeintan@gmail.com
چکیده:   (188 مشاهده)
 زمینه و هدف: هسته‌های آزول، بخش بسیار مهمی از داروهای ضد میکروبی، ضد درد و ضدالتهاب را تشکیل می‌دهند. آزول‌ها گروهی از ترکیبات ضد باکتری و ضد قارچ هستند که به دلیل پایین بودن سمیت و اثربخشی بالا، دارای طیف گسترده‌ای از فعالیت می‌باشند. امروزه تلاش‌های فراوان برای توسعه داروهای ضد باکتری و ضد قارچ با سمیت کمتر، اثربخشی بیشتر و مکانیسم عمل جدید صورت گرفته است. در این مطالعه تلاش شده است تا اثرات ضد باکتریایی و ضد قارچی مشتقات جدید آزولی را بررسی کنیم.
مواد و روش‌ها: این مطالعه به‌صورت توصیفی - مقطعی انجام شد. فعالیت ضد باکتریایی و ضد قارچی ترکیبات طراحی‌شده به ترتیب بر روی سوش‌های استاندارد گرم منفی و گرم مثبت و قارچ‌های آسپرژیلوس نیجر، آسپرژیلوس فلاووس، کاندیدا آلبیکانز به کمک روش حداقل غلظت مهارکنندگی انجام شد.
نتایج: از میان ترکیبات موردمطالعه، ترکیب حاوی حلقه هتروسیکل 2- متیل، 4- ایمیدازول اثر ضد باکتریایی قوی را در برابر سودوموناس آئروژینوزا، اشرشیاکلی و استافیلوکوک اورئوس، باسیلوس سابتلیس به اثبات رساند، درحالی‌که ترکیبات حاوی حلقه هتروسیکل ایمیدازول و بنزایمیدازول اثرات ضد قارچی در برابر آسپرژیلوس نیجر، آسپرژیلوس فلاووس، کاندیدا آلبیکانز نشان دادند. حداقل غلظت مهارکنندگی از رشد این باکتری‌ها و قارچ‌ها از 5/12 تا 200 میلی‌گرم بر میلی‌لیتر متغیر است.
نتیجه‌گیری: نتایج حاکی از آن است که ترکیبات طراحی‌شده حاوی حلقه‌های هتروسیکل 2- متیل، 4- ایمیدازول، ایمیدازول و بنزایمیدازول در مطالعه‌ی حاضر اثرات ضد باکتریایی و ضد قارچی امیدبخشی از خود نشان دادند. از طرفی ترکیبات مورد تست دارای طیف اثر مناسبی بودند، بدین‌جهت که بر روی هر دو سویه گرم مثبت و گرم منفی اثر ضد باکتریایی نشان دادند.
 
 
واژه‌های کلیدی: عوامل ضد باکتری، عوامل ضد قارچ، آزول‌ها، سمیت، حداقل غلظت مهارکنندگی رشد
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: بيوشيمي بالینی
دریافت: ۱۳۹۶/۱۲/۶ | پذیرش: ۱۳۹۷/۶/۲۴
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Printبرگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
Journal of Fasa University of Medical Sciences
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3844