[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: ثبت نام :: تماس با ما ::
:: زمستان (In Press) ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
پیامدهای روان‌شناختی سرطان پستان در ایران: مرور نظام‌مند متون پژوهشی
نسرین رفائی سعیدی1 ، حمیدرضا آقامحمدیان شعرباف 2، محمدجواد اصغری ابراهیم آباد1 ، حسین کارشکی1
1- گروه روانشناسی، دانشگاه فردوسی مشهد، مشهد، ایران
2- گروه روانشناسی، دانشگاه فردوسی مشهد، مشهد، ایران ، rafaee.n@gmail.com
چکیده:   (265 مشاهده)
زمینه و هدف: تشخیص سرطان پستان و درمان‌های مرتبط با آن تجربه عاطفی آسیب‌زایی برای زنان محسوب شود. پژوهش حاضر باهدف شناسایی پیامدهای روان‌شناختی سرطان پستان در مطالعات گذشته مبتنی بر مرور نظام‌مند انجام شد.
مواد و روش‌ها: پژوهش حاضر یک مرور توصیفی و با توجه به روش اجرا جزء مطالعات مرور نظام‌مند است. جستجوی سابقه پژوهشی با استفاده از پایگاه‌های داده‌های الکترونیکی زیر شامل پایگاه اطلاعات علمی (sid) ،magiran، medlib، sciencedirect، pubmed، google scholar، web of science، scopus، cinahl و medline از سال‌های 1370 تا 1396 (1991 تا 2017) در رابطه با پیامدهای روان‌شناختی مرتبط با سرطان پستان در ایران با استفاده از کلیدواژه‌های سرطان، اختلال خلقی، اختلال اضطرابی، اختلال روانی، کیفیت زندگی، بدعملکردی جنسی، اختلال خواب، سلامت روان، بی‌خوابی، نگرانی، تصویر بدنی، اختلال روان‌پزشکی، نشانگان رفتاری، درماندگی روان‌شناختی، رفتار مقابله‌ای، اختلال استرس پس از سانحه و سرطان پستان انجام شد. محتوای مقالات، بعد از استخراج، با چک‌لیست پریزما (prisma) مورد ارزیابی کیفی قرارگرفته و جهت بررسی داده‌ها از روش تحلیل محتوا استفاده شد.
نتایج: پس از جستجو و ارزیابی مطالعات، تحلیل نهایی بر روی 73 مقاله انجام گرفت. یافته‌های این پژوهش نشان داد که پیامدهای روان‌شناختی سرطان پستان در 8 طبقه کیفیت زندگی، اضطراب، استرس و تنیدگی، افسردگی، عملکرد جنسی، تصویر بدنی، راهبردهای مقابله‌ای، خستگی و کیفیت خواب جای می‌گیرند.
نتیجه‌گیری: با توجه به نتایج به‌دست‌آمده، با ترسیم حیطه‌های مشخص‌شده در حوزه پیامدهای روان‌شناختی سرطان پستان می‌توان از آن به‌عنوان یک نقشه مفهومی برای انجام مطالعات منسجم‌تر و طراحی برنامه‌های مداخله‌ای گسترده استفاده نمود.

 
واژه‌های کلیدی: پیامدهای روان‌شناختی، سرطان پستان، مرور نظام‌مند
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: روانشناسي باليني
دریافت: ۱۳۹۷/۲/۱۹ | پذیرش: ۱۳۹۷/۵/۱۳
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Printبرگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
Journal of Fasa University of Medical Sciences
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3844