[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: ثبت نام :: تماس با ما ::
:: تابستان (In press) ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
ارزیابی دانش و عملکرد دندان‌پزشکان (عمومی و متخصص) شهر تهران درزمینه درمان آنتی‌بیوتیکی عفونت‌های دهان و دندان، سال 2018
مسعود ترابی1 ، ماندانا مرادی2 ، فاطمه ایزدپناه 3
1- وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تهران، ایران
2- دانشکده داروسازی، دانشگاه علوم پزشکی زابل، زابل، ایران
3- مرکز تحقیقات آزمایشگاهی غذا و دارو، سازمان غذا و دارو، تهران، ایران ، achpharmacy@gmail.com
چکیده:   (91 مشاهده)
مقدمه: در دهه‌های اخیر مقاومت ضد میکروبی به یک مشکل جهانی در سلامت عمومی تبدیل شده است. الگوی تجویز آنتی‌بیوتیک توسط متخصصین مراقبت‌های بهداشتی یکی از عوامل اصلی مؤثر بر مقاومت میکروبی است. شواهد نشان می‌دهد استفاده نادرست از آنتی‌بیوتیک‌ها توسط دندان‌پزشکان می‌تواند به مقاومت میکروبی منجر شود.
مواد و روش‌ها: هدف از این مطالعه توصیفی-مقطعی و تحلیلی تعیین میزان دانش عمومی دندان‌پزشکان و عملکرد تجویز آنتی‌بیوتیک توسط دندان‌پزشکان در تهران بوده و سپس پیدا کردن علل اصلی تجویز غیرمنطقی آنتی‌بیوتیک و سعی در بهبود سیاست گزاری‌های آموزش پزشکی است. پرسشنامه طراحی‌شده برای 450 نفر از دندان‌پزشکان ارسال شد و 270 مورد پرسشنامه تکمیل‌شده قابل‌قبول دریافت گردید. داده‌ها با استفاده از آزمون t، آنالیز واریانس و با استفاده از نرم‌افزار SPSS نسخه 16 مورد تجزیه‌وتحلیل قرار گرفت.
نتایج: تجویز آنتی‌بیوتیک‌ها بر اساس علائم بالینی، میانگین نمره دانش عمومی 2/4 بود، اکثر دندان‌پزشکان آنتی‌بیوتیک‌ها را برای پالپیت حاد (9/78%)، عفونت حاد پری اپیکال (2/75%)، سلولیت (1/70%) و ژنژیویت اولسراتیو حاد (4/67%) تجویز می‌کنند و 21%، 7/19%، 8/11% از پاسخ‌دهندگان همیشه آنتی‌بیوتیک‌ها را پس از درمان طولانی‌مدت کانال ریشه، درمان مجدد و بعد از اتمام درمان کانال ریشه تجویز می‌کردند. 8/3% از پاسخ‌دهندگان به‌درستی به تمام مسائل مربوط به پوشش آنتی‌بیوتیک پیشگیرانه پاسخ دادند. داروی انتخابی برای این موارد 2 گرم آموکسی سیلین (2/75%) بود.
نتیجه‌گیری: دریافتیم که دانش دندان‌پزشکان در مورد درمان آنتی‌بیوتیکی کافی نیست و اصلاح برنامه‌های آموزشی برای تعلیم مؤثرتر و برگزاری برنامه‌های آموزش مداوم پیشنهاد و توصیه می‌گردد.
 
 
واژه‌های کلیدی: درمان آنتی‌بیوتیکی، عفونت دندانی، تجویز، دندان‌پزشک عمومی
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: دندانپزشكي
دریافت: ۱۳۹۷/۶/۳۰ | پذیرش: ۱۳۹۷/۱۱/۳۰
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Printبرگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
Journal of Fasa University of Medical Sciences
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3921