[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: ثبت نام :: تماس با ما ::
:: پاییز(In Press) ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
غربالگری مهارکننده­ های آلفاگلوکوزیداز و آلفاآمیلاز موجود در گیاه خاکشیر توسط داکینگ مولکولی برای جلوگیری از پیشرفت دیابت
مرتضی صادقی
گروه زیست‌شناسی، دانشکده علوم، دانشگاه اصفهان، اصفهان، ایران ، mo.sadeghi@sci.ui.ac.ir
چکیده:   (282 مشاهده)

زمینه و هدف: آنزیم­های آلفاآمیلاز و آلفاگلوکوزیداز با شکستن واحدهای پلی­ساکاریدی پیچیده به واحدهای مونوساکاریدی قابل‌جذب، باعث بالا رفتن سطح گلوکز خون می­شوند. هدف از این مطالعه بررسی اثر مهارکنندگی ترکیبات استخراج‌شده از گل گیاه خاکشیر بر فعالیت آنزیم­های آلفاآمیلاز و آلفاگلوکوزیداز در محیط In silico است.
مواد و روش­ ها: این مطالعه با استفاده از روش توصیفی- تحلیلی انجام شد. بدین منظور، ابتدا ترکیبات استخراج‌شده از گل خاکشیر در مطالعه قبلی، از پایگاه داده­ای PubChem گرفته شد و سپس فایل­های مربوط به آنزیم­های­ آلفاآمیلاز و آلفاگلوکوزیداز از پایگاه PDB دریافت شدند. سپس قوانین لیپینسکی و ویژگی­های فیزیکوشیمیایی ترکیبات به ترتیب توسط پایگاه Zink و سرور Swiss ADME پیش­بینی شدند. درنهایت، برای انجام کارهای داکینگ مولکولی از روش داکینگ Molegro Virtual Docker 6.0 و Molegro Molecular Viewer 2.5 استفاده شد.
نتایج: اکثر ترکیبات موجود در گل خاکشیر، ویژگی­های فیزیکوشیمیایی مطلوبی داشتند و هم­چنین این ترکیبات توانایی مهار آنزیم­های آلفاآمیلاز و آلفاگلوکوزیداز را داشتند؛ اما از میان این ترکیبات، ترکیب Valtrate با 45/83- کیلوژول بر مول بیش­ترین اثر مهاری را بر آنزیم آلفاآمیلاز داشت. هم­چنین ترکیبات Palatinol و Valtrate به ترتیب با 19/122- و 08/152- کیلوژول بر مول بالاترین میزان مهاری را بر آنزیم آلفاگلوکوزیداز داشتند.
نتیجه­ گیری: از نتایج به‌دست‌آمده در این تحقیق توصیفی- تحلیلی، می­توان نتیجه گرفت که از میان ترکیبات داک­شده موجود در گل خاکشیر، ترکیب Valtrate به دلیل قرارگیری مناسب در اکتیوسایت آنزیم­های آلفاگلوکوزیداز و آلفاآمیلاز مهار مؤثرتری را ایجاد می­کند.
 

واژه‌های کلیدی: آلفاآمیلاز، آلفاگلوکوزیداز، گل خاکشیر، داکینگ مولکولی
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: بيوشيمي بالینی
دریافت: 1398/4/1 | پذیرش: 1398/12/10
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Printبرگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
Journal of Fasa University of Medical Sciences
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4241