[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: ثبت نام :: تماس با ما ::
:: پاییز(In Press) ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی سمیت حاد و دوز کشنده پرودیجیوسین بر روی موش سوری
مریم نیاکانی1 ، حسن ملکی نژاد 2، احمد مجد1 ، پرویز پاکزاد3
1- گروه سلولی و مولکولی، دانشکده علوم زیستی، دانشگاه آزاد واحد تهران شمال، تهران ایران
2- گروه فارماکولوژی و سم‌شناسی، دانشکده داروسازی، دانشگاه علوم پزشکی ارومیه، ارومیه، ایران ، hassanmalekinejad@yahoo.com
3- گروه میکروبیولوژی، دانشکده علوم زیستی، دانشگاه آزاد واحد تهران شمال، تهران، ایران
چکیده:   (346 مشاهده)
زمینه و هدف: آزمایش‌های سم‌شناسی حاد اولین قدم برای تعیین میزان خطر یک ترکیب شیمیایی برای انسان و حیوانات است. در این راستا مطالعات سمیت حاد برای تولید دارو به‌ویژه داروهای جدید از ضرورت بالائی برخوردار است. تعیین LD50 برای آزمایش‌های بالینی یک ماده جدید به‌عنوان دارو از ضروریات پروسه معرفی یک دارو است. پرودیجیوسین یک ماده استخراج‌شده از سراشیا مارسسنس است که دارای خواص ضد توموری و ضد قارچی است و یکی از کاندیدهای درمان سرطان است. لذا در این پژوهش سمیت حاد پرودیجیوسین به روش درون تنی با استفاده از کمترین تعداد حیوانات آزمایشگاهی تعیین شد.
مواد و روش‌ها: در این مطالعه تجربی، از دوزهای مختلف پرودیجیوسین بر روی موش سوری نر به‌صورت تزریق داخل صفاقی استفاده شد. در 24 ساعت بعد از تزریق ضمن بررسی رفتار حیوانات دریافت‌کننده ماده موردنظر، از یکسری ارگان‌ها ازجمله قلب، کبد، کلیه و طحال، روده و ریه نمونه‌برداری شد و بعد از تهیه بلوک پارافینی و برش زدن توسط میکروتوم، با هماتوکسیلن ائوزین رنگ‌آمیزی شدند و با میکروسکوپ نوری بررسی شدند.
نتایج: نتایج حاصل از این بررسی نشان داد کهLD50  برای پرودیجیوسین برابر با mg/kg 4500 است و یافته‌های هیستوپاتولوژی نشان‌دهنده آسیب‌های جزئی در بافت‌های کبد، کلیه و طحال است درحالی‌که هیچ آسیب قابل‌توجهی در قلب، ریه و روده دیده نشد.
نتیجه‌گیری: بر اساس نتایج حاصل از مطالعه حاضر که برای اولین بار بر روی مدل حیوانی انجام گرفت می‌توان گفت که پرودیجیوسین به‌عنوان ماده مؤثر دارای حاشیه امنیت بالایی است و انجام مطالعات بعدی در سلسله تحقیقات پیش بالینی و بالینی در جهت روشن‌سازی امکان استفاده از ترکیب فوق به‌عنوان دارو در انسان و حیوانات قابل توجیه خواهد بود.
 
واژه‌های کلیدی: سمیت حاد، پرودیجیوسین، LD50، سراشیا مارسسنس، موش سوری
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سم شناسي
دریافت: 1398/10/4 | پذیرش: 1398/11/30
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Printبرگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
Journal of Fasa University of Medical Sciences
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4241