[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: ثبت نام :: تماس با ما ::
:: پاییز(In Press) ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
 شیوع سوء مصرف استروئیدهای آنابولیک و میزان آگاهی و نگرش از پیامدهای منفی آنها در زنان بدنساز شهرستان کرمانشاه (مقاله انگلیسی)
مهری حسینی1 ، بهرام یوسفی 2، علی اشرف خزایی1
1- دانشکده علوم ورزشی، گروه مدیریت ورزشی، دانشگاه رازی، کرمانشاه، ایران
2- دانشکده علوم ورزشی، گروه مدیریت ورزشی، دانشگاه رازی، کرمانشاه، ایران ، bahramyoosefy@yahoo.com
چکیده:   (319 مشاهده)
زمینه و هدف: سوء مصرف استروئیدهای آنابولیک- آندروژنیک یکی از مشکلات اساسی در بسیاری از رشته­های ورزش به ویژه در رشته بدنسازی ‌است. هدف این پژوهش شیوع سوء مصرف استروئیدهای آنابولیک و میزان آگاهی و نگرش از پیامدهای منفی آنها در زنان بدنساز  شهرستان کرمانشاه بود.
مواد و روش ها: تحقیق حاضر از نوع توصیفی است. جامعه آماری کلیه زنان ورزشکار بدنساز شهرستان کرمانشاه بودند. ابزار اندازه گیری پرسش نامه 25 سوالی (7 سوال برای کسب اطلاعات زمینه ای، 9 سوال مربوط به آگاهی، 4 سوال مربوط به نگرش و 5 سوال مربوط به شیوع مصرف) (آلفا کرونباخ 0.84) بود، که در بین 150 نفر از ورزشکار زن به عنوان نمونه های آماری توزیع شد. برای تجزیه و تحلیل داده ها از آمار توصیفی (فراوانی، درصد، میانگین و انحراف استاندارد) و آمار استنباطی (ضریب همبستگی پیرسون در سطح معنی­داری 05/0P) استفاده شد.
نتایج: تجزیه و تحلیل داده­ها نشان داد که 66/36 % از آزمودنی­ها در حال حاضر عادت به مصرف این داروها (آنابولیک ها و استروئیدها) داشتند. ﻋﻤﺪه­ﺗﺮیﻦ دﻟﯿﻞ ﻣﺼﺮف ایﻦ ﻣﻮاد اﻓﺰایﺶ ﺑﺎﻓﺖ عضلانی و قدرت بود. براساس نتایج این تحقیق بین شیوع مصرف مکمل­های ورزشی (استروئیدهای آنابولیک آندروژنی) با نگرش؛ آگاهی و سطح تحصیلات رابطه­ی معکوس و معنی­داری وجود دارد. همچنین، بین سابقه ورزشی با شیوع مصرف مکمل­های ورزشی، نگرش  و آگاهی رابطه­ی کاملاً معنی­داری وجود داشت.
نتیجه‌گیری: میزان آگاهی زنان بدنساز در مورد عوارض این داروها به طور معنادار پایین بود. به نظر می رسد افزایش روزافزون مصرف AAS به نگرانی بهداشت عمومی تبدیل شده است که دلالت بر لزوم اجرای برنامه های آموزشی توسط متخصصان بهداشت و متخصصان ورزش دارد.
 

واژه‌های کلیدی: بدنسازی، ﻧﮕﺮﺵ، زنان، آگاهی
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: بهداشت عمومی
دریافت: 1399/3/13 | پذیرش: 1399/5/21
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Printبرگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
Journal of Fasa University of Medical Sciences
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4241