[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: ثبت نام :: تماس با ما ::
:: دوره 3، شماره 3 - ( پاییز 1392 ) ::
جلد 3 شماره 3 صفحات 241-247 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی اثربخشی برنامه آموزشی مراکز مشاوره قبل از ازدواج استان همدان برمبنای تئوری عمل منطقی
محمد مهدی هزاوه ای، سمانه شیراحمدی1، قدرت اله روشنایی، محمد کاظم زاده، محمد مهدی مجذوبی
1- ، shirahmadi_s@yahoo.com
چکیده:   (19606 مشاهده)
زمینه و هدف: طلاق، بارداری های ناخواسته و ازدواج های ناموفق سبب وارد شدن آسیبهای شدید، روانی، عاطفی، جسمی و مادی، بر افراد، خانواده ها و در نهایت جامعه می گردد. این در حالی است که مشاوره های قبل از ازدواج یکی از موثرترین راه های پیشگیری از این آسیبها و مشکلات است. این مطالعه با هدف بررسی اثربخشی برنامه آموزشی مراکز مشاوره قبل از ازدواج استان همدان برمبنای تئوری عمل منطقی انجام گردید.
مواد و روش ها: در این مطالعه توصیفی- تحلیلی، از میان زوجین شرکت کننده در کلاسهای مشاوره قبل از ازدواج استان همدان400 نفر بصورت تصادفی ساده انتخاب شدند. اطلاعات مورد نیاز به کمک پرسشنامه‌ای که بر مبنای سازه‌های تئوری عمل منطقی طراحی شده و پایایی و روایی آن سنجیده شده بود، قبل و بعد از آموزش در کلاس، تکمیل و جمع آوری شد. داده های جمع آوری شده با استفاده از نرم افزارآماری spss 16 توسط آزمون t زوجی و رگرسیون خطی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند.
نتایج: نتایج به دست آمده نشان می دهد، میانگین سن زوجین مورد مطالعه 64/5 ± 16/23 است. اختلاف معنا داری برای میانگین نمره آگاهی، نگرش، هنجارهای انتزاعی ترغیب کننده رعایت اصول مطرح شده در کلاسهای آموزشی پیش از ازدواج، بین زوجین شرکت کننده وجود دارد(001/0p<). اما، تغییر معنی داری در نمره میانگین قصد رعایت اصول بهداشتی مشاهده نگردید (053/0=p).
نتیجه گیری: اثربخشی کلاسهای آموزشی پیش از ازدواج به شیوه ای که در حال اجراست بسیار پایین می باشد؛ بنابراین به نظر می رسدکه برای رسیدن به تغییر رفتار نسبتا" پایدار در زوجین جوان و ارتقای سطح سلامت آنان، باید به کیفیت کلاسهای آموزشی پیش از ازدواج توجه بیشتری شود.
واژه‌های کلیدی: آموزش بهداشت، مشاوره قبل از ازدواج، تئوری عمل منطقی
متن کامل [PDF 618 kb]   (5329 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: آموزش بهداشت
دریافت: ۱۳۹۲/۱/۱۸ | پذیرش: ۱۳۹۲/۴/۲۵ | انتشار: ۱۳۹۲/۷/۱
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Hazavehei M M, Shirahmadi2 S, Roshanaei G, kazem- zade M, majzubi M M. Educational Program Status of Premarital Counseling Centers in Hamadan Province Based on Theory of Reasoned Action (TRA). J Fasa Univ Med Sci. 2013; 3 (3) :241-247
URL: http://journal.fums.ac.ir/article-1-362-fa.html

هزاوه ای محمد مهدی، شیراحمدی سمانه، روشنایی قدرت اله، کاظم زاده محمد، مجذوبی محمد مهدی. بررسی اثربخشی برنامه آموزشی مراکز مشاوره قبل از ازدواج استان همدان برمبنای تئوری عمل منطقی. مجله دانشگاه علوم پزشکی فسا. 1392; 3 (3) :241-247

URL: http://journal.fums.ac.ir/article-1-362-fa.htmlدوره 3، شماره 3 - ( پاییز 1392 ) برگشت به فهرست نسخه ها
Journal of Fasa University of Medical Sciences
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 4102