:: دوره 7، شماره 2 - ( تابستان 1396 ) ::
جلد 7 شماره 2 صفحات 210-216 برگشت به فهرست نسخه ها
آنالیز مولکولی کلاس های مختلف اینتگرون در سویه های بالینی پسودوموناس آئروژینوزا با استفاده از روش Multiplex-PCR
آتوسا رشیدی1، غلامعلی مرادلی 2
1- گروه میکروبیولوژی، دانشکده علوم پایه، واحد ساوه، دانشگاه آزاد اسلامی، ساوه، ایران
2- گروه میکروبیولوژی، دانشکده علوم پایه، واحد ساوه، دانشگاه آزاد اسلامی، ساوه، ایران ، moradli.mic@gmail.com
چکیده:   (1362 مشاهده)
زمینه و هدف: حضور اینتگرون‌های کلاس I، II وIII  در پسودوموناس آئروژینوزا با مقاومت دارویی چندگانه، نگرانی‌های فراوانی را در کلینیک ایجاد کرده است. این مطالعه باهدف بررسی فراوانی اینتگرون کلاس  I، II و III در ایزوله‌های پسودوموناس آئروژینوزا انجام شد.


مواد و روش‌ها: در این مطالعه توصیفی - مقطعی، 60 ایزوله پسودوموناس آئروژینوزا از آزمایشگاه میکروب‌شناسی بیمارستان حضرت رسول (ص)، تهران به دست آمد. تست حساسیت آنتی‌بیوتیکی به روش انتشار در ژل و بر اساس دستورالعمل CLSI و بر روی محیط مولر هینتون آگار برای آنتی‌بیوتیکی انجام گردید. همچنین DNA ژنومیک سویه‌ها با استفاده از کیت استخراج و M-PCR با استفاده از آغازگرهای اختصاصی intI، intII و intIII انجام گردید.
نتایج: بیشترین میزان مقاومت در سویه‌های واجد اینتگرون بوده، به‌طوری‌که تمامی سویه‌ها به آموکسی سیلین (6/96%) مقاوم بوده‌اند. نتایج نشان داد تمامی 60 سویه تحت مطالعه دارای مقاومت کامل (%100) به آمیکاسین بودند. بیشترین توزیع فراوانی مربوط به ژن intI با 40% و کمترین فراوانی ژن intIII به میزان 6/16% گزارش شد. ژن  intIIدر هیچ‌یک از نمونه­های مورد بررسی شناسایی نگردید.
نتیجه‌گیری: با توجه به شیوع بالای اینتگرون کلاس I در ایزوله‌های مقاوم پسودوموناس آئروژینوزا و ارتباط آن با الگوهای مختلف مقاومت دارویی، اعمال راهکارهای مناسب کنترل عفونت و درمان در بیمارستان‌های مورد مطالعه برای جلوگیری از انتشار بیشتر آن‌ها ضروری به نظر می‌رسد.

واژه‌های کلیدی: ژن‌های اینتگرون کلاس I، II، III، پسودوموناس آئروژینوزا، .Multiplex-PCR
متن کامل [PDF 1390 kb]   (265 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ميكروبیولوژی
دریافت: ۱۳۹۵/۵/۱۷ | پذیرش: ۱۳۹۵/۱۱/۹ | انتشار: ۱۳۹۶/۶/۱۲


XML   English Abstract   Printدوره 7، شماره 2 - ( تابستان 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها