:: دوره 6، شماره 3 - ( پاییز 1395 ) ::
جلد 6 شماره 3 صفحات 399-408 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی اثرات محیطی اسانس لیموترش (Citrus limon) بر درد پیکری در رت‌های نر نژاد ویستار: نقش سیستم هیستامینرژیک
علی مجتهدین
گروه علوم دامی، دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی مغان، دانشگاه محقق اردبیلی ، a_mojtahedin@uma.ac.ir
چکیده:   (3885 مشاهده)

زمینه و هدف: از گیاهانی که در طب سنتی به اثرات ضد دردی آن اشاره‌شده لیموترش (Citrus limon) است؛ اما پژوهش‌های اندکی در مورد مکانیسم عمل آن با تأکید بر سیستم‌های نوروترنسمیتری انجام‌گرفته است؛ بنابراین در تحقیق حاضر اثرات محیطی اسانس لیموترش بر درد پیکری با استفاده از آزمون فرمالین با تأکید بر سیستم نوروترنسمیتری هیستامینرژیک در رت‌های نر نژاد ویستار بررسی گردید.

مواد و روش‌ها: در این مطالعه تجربی، تعداد 60 سر رت نر با وزن 250- 200 گرم در محدوده سنی 16-14 هفته در 10 گروه شامل: شاهد (سالین نرمال+ فرمالین 1% کف‌پایی)، 3 گروه تیمار با اسانس لیموترش (5/12، 25 و 50 میلی‌گرم به کیلوگرم)، 3 گروه تیمار با کلرفنیرآمین (5، 10 و 20 میلی‌گرم به کیلوگرم)، یک گروه تیمار با هیستامین (10 میلی‌گرم به کیلوگرم)، یک گروه پیش تیمار با کلرفنیرآمین (20 میلی‌گرم) + اسانس لیموترش (50 میلی‌گرم)، یک گروه پیش تیمار با هیستامین (10 میلی‌گرم) + اسانس لیموترش (50 میلی‌گرم) تقسیم شدند. جهت ارزیابی درد پیکری از آزمون فرمالین استفاده شد. تجزیه‌وتحلیل داده‌ها با روش آنالیز واریانس یک‌طرفه انجام گردید.

نتایج: تزریق داخل صفاقی اسانس لیموترش موجب کاهش پاسخ درد در هر دو مرحله اول و دوم گردید (05/0P<). پیش تیمار با کلرفنیرآمین و سپس اسانس لیموترش موجب تقویت پاسخ ضد دردی اسانس در هر دو مرحله اول و دوم درد فرمالینی گردید (05/0P<).

نتیجه‌گیری: اسانس لیموترش اثرات ضد دردی داشته که احتمالاً این اثرات با به‌کارگیری سیستم هیستامینی ایجاد می‌شود.

واژه‌های کلیدی: لیموترش، درد پیکری، سیستم هیستامینرژیک، آزمون فرمالین
متن کامل [PDF 1128 kb]   (1342 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: فيزيولوژي
دریافت: ۱۳۹۵/۱/۲۴ | پذیرش: ۱۳۹۵/۵/۲ | انتشار: ۱۳۹۵/۹/۱۵


XML   English Abstract   Printدوره 6، شماره 3 - ( پاییز 1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها