:: دوره 2، شماره 3 - ( پاییز 1391 ) ::
جلد 2 شماره 3 صفحات 174-180 برگشت به فهرست نسخه ها
اثر عصاره هیدروالکلی گیاه جاشیر بر شاخص های خونی عملکرد کلیه و کبد در موش های صحرایی نر دیابتی
طاهره زارع، مختار مختاری، جمشید محمدی1
1- ، J_mohammadi2005@yahoo.com
چکیده:   (25086 مشاهده)

زمینه و هدف: دیابت بیماری مزمنی است که با کاهش ترشح انسولین ناشی از اختلال در عملکرد سلول بتا در پانکراس یا افزایش مقاومت به انسولین مشخص می‌شود. گیاه جاشیر در بین عامه مردم به عنوان گیاهی با اثر ضد درد و ضد التهاب شناخته می‌شود. هدف از مطالعه حاضر بررسی اثر عصاره هیدروالکلی گیاه جاشیر بر شاخص‌های خونی عملکرد کلیه و کبد در موش‌های صحرایی نر دیابتی می‌باشد.

مواد و روش‌ها: در این مطالعه تجربی از 48 سر موش صحرایی نر نژاد ویستار در محدوده وزنی 250-150 گرم استفاده شد. حیوانات به طور تصادفی به شش گروه هشت تایی شامل: شاهد، شاهد تحت درمان با 300 و 500 میلی‌گرم بر کیلوگرم وزن بدن عصاره گیاه جاشیر، شاهد دیابتی، دیابتی تحت درمان با 300 و 500 میلی‌گرم بر کیلوگرم وزن بدن عصاره گیاه جاشیر تقسیم شدند. تجویز عصاره در مدت زمان سه هفته به صورت روزانه به روش گاواژ انجام شد. در پایان میزان گلوکز خون و فاکتورهای بیو‌شیمیایی خون تمامی گروه‌ها اندازه‌گیری گردید. داده‌های جمع‌آوری شده با استفاده از نرم‌افزار SPSS و آزمون آماری آنالیز واریانس تجزیه و تحلیل شد.

نتایج: نتایج نشان داد که میزان گلوکز خون، آسپارتات آمینو ترانسفراز، آلانین آمینو ترانسفراز و کراتینین در گروه‌های درمان شده با عصاره هیدروالکلی گیاه جاشیر نسبت به گروه کنترل دیابتی کاهش معنی‌داری داشته است. مقادیر آلکالین فسفاتاز، اوره، نیتروژن اوره، آلبومین کاهش یافته، اما معنی‌دار نیستند.

نتیجه‌گیری: مطالعه حاضر نشان داد خواص ضد دیابتی در عصاره هیدروالکلی گیاه جاشیر وجود دارد و متعاقباً ممکن است کبد و کلیه آسیب دیده در دیابت ملیتوس ایجاد شده توسط استرپتوزتوسین را بهبود دهد .

واژه‌های کلیدی: دیابت ملیتوس، جاشیر، گلوکز، فاکتور های بیوشیمیایی خون
متن کامل [PDF 1473 kb]   (5119 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: فيزيولوژي
دریافت: 1391/12/1 | پذیرش: 1392/6/23 | انتشار: 1392/6/23


XML   English Abstract   Printدوره 2، شماره 3 - ( پاییز 1391 ) برگشت به فهرست نسخه ها