:: دوره 7، شماره 2 - ( تابستان 1396 ) ::
جلد 7 شماره 2 صفحات 233-240 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی اثر سم دیازینون بر سطح سرمی هورمون‌های جنسی و فولیکول‌های تخمدانی در موش‌های صحرایی ماده
اسماعیل فتاحی
گروه زیست‌شناسی، واحد آیت ا... آملی، دانشگاه آزاد اسلامی، آمل، ایران ، esmail_fattahy@yahoo.com
چکیده:   (2242 مشاهده)

زمینه و هدف: دیازینون به‌عنوان یک آلاینده محیطی بر سیستم تولیدمثل اثرات مخرب دارد. این مطالعه به‌منظور بررسی اثر دیازینون بر سطح سرمی هورمون‌های جنسی و تغییرات بافت تخمدان موش صحرایی انجام شد.
مواد و روش‌ها: در این مطالعه، 40 سر موش صحرایی ماده نژاد ویستار به‌طور تصادفی به چهار گروه شامل گروه آزمایشی 1 و 2 که سم دیازینون را به ترتیب با دوز 5 و 10 میلی‌گرم بر کیلوگرم وزن بدن به مدت 4 هفته به‌صورت داخل صفاقی دریافت نمودند. گروه شم روغن‌زیتون دریافت کردند و گروه کنترل تزریقی صورت نگرفت. موش‌ها در مرحله پرواستروس بی‌هوش شده و خون از قلب جمع‌آوری‌شده و هورمون‌های جنسی سرم خون به روش رادیوایمنواسی اندازه‌گیری گردید. علاوه بر آن تخمدان خارج شد و برش‌های بافتی تهیه گردید. داده‌ها با آنالیز واریانس و آزمون دانکن تجزیه‌وتحلیل شدند.
نتایج: یافته‌ها نشان داد سطح هورمون‌های استروژن و پروژسترون، تعداد جسم زرد، تعداد فولیکول‌های بدوی، اولیه، در حال رشد، فولیکول گراآف و قطر اووسیت و جسم زرد، ضخامت گرانولوزا و تکا در گروه‌های آزمایشی نسبت به گروه کنترل کاهش چشمگیری یافته است (001/0 p <). همچنین تعداد فولیکول‌های آترتیک نسبت به گروه کنترل افزایش معنی‌داری داشته است (001/0 p <).
نتیجه‌گیری: نتایج نشان می‌دهد که دیازینون باعث تغییرات بافت تخمدان و کاهش هورمون‌های استروژن و پروژسترون می‌شود و می‌تواند بر اووژنز اثر نامطلوب داشته باشد.
 

واژه‌های کلیدی: دیازینون، تخمدان، اووسیت، فولیکول گراآف، موش صحرایی ماده
متن کامل [PDF 1272 kb]   (641 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: جنين شناسي
دریافت: ۱۳۹۵/۹/۹ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱/۲۶ | انتشار: ۱۳۹۶/۶/۱۳


XML   English Abstract   Printدوره 7، شماره 2 - ( تابستان 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها