:: دوره 7، شماره 4 - ( زمستان 1396 ) ::
جلد 7 شماره 4 صفحات 438-446 برگشت به فهرست نسخه ها
تعیین رابطه بین وقوع عفونت هلیکوباکتر پیلوری cagA+ و میکروآلبومینوری در بیماران دیابتی نوع 2
منصوره احراری فر1، مجید باصری صالحی 2
1- گروه میکروبیولوژی، دانشکده علوم، دانشگاه آزاد اسلامی کازرون، کازرون، ایران
2- گروه میکروبیولوژی، دانشکده علوم، دانشگاه آزاد اسلامی کازرون، کازرون، ایران ، Majidbaseri@hotmail.com
چکیده:   (2173 مشاهده)

زمینه و هدف: میکروآلبومینوری از بیماری‌های متابولیک بوده که مربوط به توسعه نفروپاتی دیابتی است. چندین گزارش از فراوانی بالای وقوع عفونت هلیکوباکتر پیلوری در بیماران دیابتی وجود دارد. این بدان معناست که احتمالاً در بیماران دیابتی، هلیکوباکتر پیلوریcagA  مثبت با میکروآلبومینوری در ارتباط است. مطالعه حاضر به‌منظور بررسی رابطه بین هلیکوباکتر پیلوری دارای cagA و میکروآلبومینوری در بیماران مبتلا به دیابت نوع دو انجام شد.
مواد و روش‌ها: 76 نمونه خون و ادرار از افراد مبتلا به دیابت نوع دو جمع‌آوری شد. از نمونه خون برای ارزیابی قندخون ناشتا، قند خون دوساعته بعد از خوردن صبحانه، هموگلوبین گلیکوزیله، Anti-HpIgG  و  Anti-HpIgMاستفاده شد. درنهایت روش مولکولی برای احراز هویت از سویه موردنظر استفاده و ژنوتایپینگ با پرایمرهای اختصاصی cagA انجام شد. داده‌ها با استفاده از روش آماری مربع کای و فیشر موردبررسی قرار گرفتند.

نتیجه گیری: نتیجه به‌دست‌آمده از این مطالعه نشان داد که هلیکوباکتر پیلوری از 28 نفر (84/36%) بیماران جدا شد که از بین این بیماران 21 نفر (75%) مبتلا به میکروآلبومینوری و 7 نفر (25%) فاقد میکروآلبومینوری بودند. 8 نمونه دارای ژن cagA بودند. علاوه بر این، ارتباط معناداری بین ژنcagA ی هلیکوباکتر پیلوری و میکروآلبومینوری در بیماران مبتلا به دیابت نوع دو ازنظر آماری مشاهده نشد.05/.0P>.
نتایج: : در این مطالعه، در بیماران مبتلا به دیابت نوع دو ارتباط معناداری بین ژنcagA ی هلیکوباکتر پیلوری و میکروآلبومینوری یافت نشد.

واژه‌های کلیدی: : هلیکوباکتر پیلوری، ژن cagA، میکروآلبومینوری
متن کامل [PDF 421 kb]   (405 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ميكروبیولوژی
دریافت: ۱۳۹۵/۸/۱۴ | پذیرش: ۱۳۹۶/۴/۱۳ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۰/۱۱


XML   English Abstract   Printدوره 7، شماره 4 - ( زمستان 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها