:: دوره 7، شماره 1 - ( بهار 1396 ) ::
جلد 7 شماره 1 صفحات 28-38 برگشت به فهرست نسخه ها
اثر عصاره آبی گیاه چرخه بر هورمون‌های محور هیپوفیز- گناد و تغییرات بافتی بیضه در موش‌های صحرایی نر دیابتی
ثمانه تفکر1، راهله رهباریان1، سید دامون صدوقی2
1- گروه زیست شناسی، دانشکده علوم، دانشگاه پیام نور، تهران، ایران
2- باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان، واحد مشهد، دانشگاه آزاد اسلامی، مشهد، ایران ، damoon.sadughi@gmail.com
چکیده:   (5378 مشاهده)

زمینه و هدف: دیابت با آسیب غدد جنسی و تغییر میزان ترشح هورمون­های جنسی موجب اختلال در تولیدمثل می­شود. با توجه به خواص آنتی­اکسیدانی و هیپوگلیسمی گیاه چرخه، هدف از این پژوهش بررسی اثر عصاره­­ آبی گیاه چرخه بر هورمون­های محور هیپوفیز- گناد و تغییرات بافتی بیضه در موش­های صحرایی نر دیابتی است.

مواد و روش­ها: در این مطالعه تجربی تعداد 32 سر موش صحرایی نر به 4 گروه­ مساوی تقسیم شدند. شاهد، شاهد دیابتی و­­ دیابتی تجربی تیمار شده با عصاره گیاه چرخه (غلظت­های 100 و 200 میلی­گرم بر کیلوگرم). دیابت با یک­بار تزریق داخل صفاقی آلوکسان القاء شد. عصاره آبی گیاه چرخه یک روز در میان و به مدت یک ماه به­صورت داخل صفاقی به گروه­های دیابتی تجربی تزریق گردید. آب مقطر استریل به حیوانات گروه­ شاهد و شاهد دیابتی تزریق شد. در پایان دوره تزریق، سطح سرمی تستوسترون، دی­هیدروتستوسترون، استروژن، LH و FSH توسط روش الایزا سنجش شد. سپس مقاطع بافت بیضه تهیه و توسط میکروسکوپ نوری موردبررسی قرار گرفت.

نتایج: در مقایسه با گروه شاهد دیابتی سطح سرمی تستوسترون، دی­هیدروتستوسترون، استروژن، LH، FSH، همچنین میانگین قطر و میانگین ضخامت اپیتلیوم زایای لوله­های اسپرم­ساز در گروه­های دیابتی تیمار شده با غلظت­های 100 و 200 میلی­گرم بر کیلوگرم عصاره گیاه چرخه به­صورت وابسته به دوز افزایش یافت (05/0>p).

نتیجه­ گیری: تجویز عصاره گیاه چرخه فعالیت محور هیپوفیز- بیضه را در موش­های صحرایی نر دیابتی افزایش می­دهد و نیز در برابر آسیب بیضه­ای القاء شده توسط دیابت اثر محافظتی دارد.

واژه‌های کلیدی: دیابت، چرخه، بیضه، هورمون، موش صحرایی نر
متن کامل [PDF 1641 kb]   (801 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: فيزيولوژي
دریافت: ۱۳۹۵/۶/۲۴ | پذیرش: ۱۳۹۵/۱۰/۱۹ | انتشار: ۱۳۹۶/۳/۱۶


XML   English Abstract   Printدوره 7، شماره 1 - ( بهار 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها