:: دوره 7، شماره 4 - ( زمستان 1396 ) ::
جلد 7 شماره 4 صفحات 455-464 برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیر نانوذرات طلا، نقره و اکسید روی بر سطح پارامترهای استرس اکسیداتیو در بافت کبد، قلب و ریه موش سوری نر
کورش بامداد1، محمد باقر محمد جانی1، فرشته دادفر1، علی مرادی 2
1- گروه زیست شناسی، دانشگاه پیام نور، ایران
2- گروه بیوشیمی، دانشکده علوم پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد، یزد، ایران ، morady2008@gmail.com
چکیده:   (2728 مشاهده)
زمینه و هدف: امروزه اثرات مفید نانوذرات در پزشکی و صنعت پذیرفته شده است. با توجه به کاربرد روزافزون نانوذرات و سمیت احتمالی آن‌ها، در این مطالعه اثر نانو ذرات بر مارکرهای استرس اکسیداتیو بررسی شد.
مواد و روش‌ها: در این مطالعه تجربی- مداخله‌ای 32 سر موش سوری‏ به 4 گروه 8 تایی تقسیم شدند. گروه کنترل سالین و 3 گروه دیگر نانوذرات طلا، اکسید روی و نقره با غلظت ppm 100 به‌صورت داخل صفاقی به مدت 28 روز دریافت کردند. پس از بی‌هوش کردن موش‏ها، بافت کبد، قلب و ریه آن‌ها جدا شد و میزان فعالیت مارکرهای استرس اکسیداتیو موردبررسی قرار گرفت.
نتایج: میزان مالون دی آلدئید در گروه تیمار با اکسید روی در هر سه بافت و در گروه تیمار طلا در بافت کبد افزایش معنی‌دار نشان داد. این فاکتور در تیمار نانوذره نقره کاهش معنی‌داری را در این بافت‌ها نشان داد. فعالیت آنزیم کاتالاز و گلوتاتیون پراکسیداز در گروه تیمار با نانوذره نقره افزایش معنی‌داری نشان داد. درحالی‌که در گروه تیمار با نانوذرات اکسید روی و طلا فعالیت این آنزیم‌ها کاهش یافت که این کاهش تنها در نانوذره اکسید روی معنی‌دار بود.
نتیجه‌گیری:  نانوذره نقره با کاهش مالون دی آلدئید و استرس اکسیداتیو و القای آنزیم‌های آنتی‌اکسیدان به‌عنوان یک نانوذره مفید عمل می‌کند، درحالی‌که اثرات نانوذره اکسید روی سمیت آن را نشان می‌دهد.
واژه‌های کلیدی: استرس اکسیداتیو، نانوذرات، نقره، اکسید روی، طلا
متن کامل [PDF 525 kb]   (1105 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: بیوفیزیک
دریافت: ۱۳۹۵/۱۰/۳۰ | پذیرش: ۱۳۹۶/۵/۱۸ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۰/۱۰


XML   English Abstract   Printدوره 7، شماره 4 - ( زمستان 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها