:: دوره 7، شماره 2 - ( تابستان 1396 ) ::
جلد 7 شماره 2 صفحات 223-232 برگشت به فهرست نسخه ها
بهینه‌سازی کدون ژن فاکتور سلول‌های بنیادی (SCF) و ارزیابی بیان این ژن با کمک وکتور pBudCE4.1 در سلول‌های تخمدان همستر چینی (CHO)
احسان حیدری سورشجانی1، مریم پیمانی 2، علی کاظمی بابا حیدری3، کامران قائدی4
1- گروه زیست‌شناسی، دانشکده علوم پایه، واحد شهرکرد، دانشگاه آزاد اسلامی، شهرکرد، ایران
2- گروه زیستشناسی، دانشکده علوم پایه، واحد شهرکرد، دانشگاه آزاد اسالمی، شهرکرد، ایران ، m.peymani62@gmail.com
3- گروه شیمی، دانشکده علوم پایه، واحد شهرکرد، دانشگاه آزاد اسالمی، شهرکرد، ایران
4- گروه زیست شناسی، دانشکده علوم، دانشگاه اصفهان، اصفهان، ایران. گروه بیوتکنولوژی سلولی، مرکز تحقیقات سلولی، مرکز علمی آموزشی، کشت و تحقیق ، موسسه بیوتکنولوژی رویان، اصفهان، ایران
چکیده:   (1393 مشاهده)

زمینه و هدف: فاکتور سلول بنیادی (SCF) یک سایتوکاین خونی است که می‌تواند از طریق تأثیر بر روی سلول‌های مولد خون‌ساز در تمایز سلول‌های پیش‌ساز خونی، بقاء، تکثیر و تمایز ماست سل‌ها و همچنین افزایش تکثیر و تهاجم سلول‌های توموری بااهمیت باشد و نقش درمانی آن در بهبود بیماری‌هایی نظیر آلزایمر و سکته‌های قلبی در حال بررسی و تحقیق است. هدف از این تحقیق کلون‌سازی ژن SCF به‌وسیله حامل بیانی pBudCE4.1 با بهینه‌سازی کدون در سلول‌های تخمدان همستر چینی (CHO) بود.
مواد و روش‌ها: در این مطالعه تجربی توالی SCF بعد از بهینه‌سازی کدون برای سلول‌های CHO و تغییر دادن محتوی G+C به میزان بهینه به‌صورت سنتتیک ساخته شد و در وکتور بیانی pBudCE4.1 ساب کلون شد. سپس ژن SCF به همراه پلاسمید موردنظر به درون سلول‌های CHO-K1 ترانسفکت شد و با استفاده از RT qPCR میزان بیان ارزیابی گردید.
نتایج: حامل بیانی نوترکیب pBudCE4.1/SCF ساخته شد و با تکنیک PCR، هضم آنزیمی و تعیین توالی مورد تائید قرار گرفت. نتایج RT qPCR نشان داد که ژن SCF پس از بهینه‌سازی کدون در سلول‌های CHO می‌تواند بیان شود.
نتیجه‌گیری: نتایج نشان داد که به‌خوبی می‌توان نسبت به همسانه‌سازی ژن SCF از طریق حامل بیانی pBudCE4.1 اقدام کرد و این حامل بیانی می‌تواند یک حامل مناسب برای بیان ژن SCF در سلول‌های CHO باشد.
 
 

واژه‌های کلیدی: بهینه‌سازی کدون، فاکتور سلول بنیادی (SCF)، سلول‌های تخمدان همستر چینی (CHO) کلونینگ
متن کامل [PDF 1656 kb]   (381 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: بيولوژي سلولی-مولكولي
دریافت: ۱۳۹۵/۸/۱۳ | پذیرش: ۱۳۹۵/۱۲/۱۹ | انتشار: ۱۳۹۶/۶/۱۳


XML   English Abstract   Printدوره 7، شماره 2 - ( تابستان 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها