:: دوره 7، شماره 4 - ( زمستان 1396 ) ::
جلد 7 شماره 4 صفحات 573-581 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی بیان ژن CCAT2 به‌عنوان مارکر مولکولی جدید در تومورهای پستان
سمیرا کاظم زاده1، اسماعیل بابائی2، محمدعلی حسینپور فیضی1
1- گروه زیست‌شناسی، دانشکده علوم طبیعی، دانشگاه تبریز
2- گروه زیست‌شناسی، دانشکده علوم طبیعی، دانشگاه تبریز ، babaei@tabrizu.ac.ir
چکیده:   (3843 مشاهده)

زمینه و هدف: lnc-CCAT2 یک RNA غیر کد کننده پروتئین است که به میزان بالایی در انواع بافت‌ها و رده‌های سلول سرطانی بیان می‌گردد. به دلیل شیوع روزافزون تومورهای پستان در سال‌های اخیر، در این پژوهش صلاحیت بیان ژن CCAT2 به‌عنوان مارکر مولکولی احتمالی در تشخیص و درمان تومورهای پستان ارزیابی شده است.
مواد و روش‌ها: درمجموع 35 نمونه توموری و 35 نمونه طبیعی مربوط به حاشیه‌ی تومور با استفاده از روش کمی Real-time PCR موردمطالعه قرار گرفتند و ژن 2β میکروگلوبولین β2m)) به‌عنوان کنترل داخلی به کار گرفته شد. نتایج به‌دست‌آمده با استفاده از نرم‌افزار spss و sigmaplot مورد تجزیه‌وتحلیل آماری قرار گرفت.
نتایج: نتایج به‌دست‌آمده نشان داد که بیان ژن CCAT2 در نمونه‌های توموری پستان نسبت به نمونه‌های غیر توموری حاشیه‌ای، به‌طور معنی‌داری افزایش می‌یابد (P < 0.01).
نتیجه‌گیری: این نتایج، استفاده از ژن CCAT2 را به‌عنوان مارکر تشخیصی در تفکیک و شناسایی بافت‌های توموری پستان از انواع غیر توموری نشان می‌دهد. ازاین‌رو می‌تواند در کنار سایر روش‌های مرسوم تشخیصی آزمایشگاهی مورد استفاده قرار گیرد. مطالعات بیشتر درزمینهٔ توان بیومارکری این ژن در دست انجام است.
 

واژه‌های کلیدی: CCAT2، PCR کمی، RNA غیر کد کننده، سرطان پستان
متن کامل [PDF 485 kb]   (1145 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ژنتيك پزشكي
دریافت: ۱۳۹۵/۱۰/۴ | پذیرش: ۱۳۹۶/۲/۲۹ | انتشار: ۱۳۹۶/۸/۲۱


XML   English Abstract   Printدوره 7، شماره 4 - ( زمستان 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها