:: دوره 7، شماره 4 - ( زمستان 1396 ) ::
جلد 7 شماره 4 صفحات 480-487 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی رابطه ‌پاپیلوما ویروس انسانی و هرپس سیمپلکس ویروس نوع 1 و 2 با ضایعه‌های اندومتریوزی
فاطمه عزیزوکیلی1، گیتا سعادت نیا2، مهناز هادیزاده3
1- مرکز تحقیقات سلولی مولکولی و سلول‌های بنیادی صارم، بیمارستان فوق تخصصی صارم، تهران، ایران.دانشکده علوم پایه، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات، تهران، ایران
2- پژوهشکده زیست‌فناوری، سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران ، gitasaadat@gmail.com
3- پژوهشکده زیست‌فناوری، سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران
چکیده:   (2713 مشاهده)

زمینه و هدف: اندومتریوز یک بیماری شایع در زنان است که در آن بافت اندومتر رحم درجایی خارج از رحم، شروع به رشد می‌کند. عوامل زیادی در ایجاد این بیماری نقش دارند، مطالعات نشان داده است که عوامل عفونی به دلیل ایجاد التهاب می‌توانند زمینه‌ساز بروز اندومتریوز گردند. در این مطالعه حضور عفونت‌های ویروسی پاپیلومای انسانی و هرپس سیمپلکس نوع 1 و 2 در ضایعات اندومتریوزی بررسی شدند.
مواد و روش‌ها: این مطالعه مورد- شاهدی، در بیمارستان فوق تخصصی صارم انجام گردید، 40 بلوک پارافینی اندومتریوزیس و 40 بلوک حاوی بافت اندومتر طبیعی افراد عاری از اندومتریوز به‌عنوان شاهد انتخاب شدند. پس از استخراج DNA، بررسی مولکولی با استفاده از واکنش زنجیره‌ای پلیمراز جهت تشخیص عفونت‌های ذکرشده انجام شد.
نتایج: نتایج حاصل از مطالعه نشان داد که در بررسی عفونت پاپیلومایی، DNA این ویروس در 1 نمونه (5/2%) از بافت‌های گروه بیمار و 6 نمونه (15%) از بافت‌های افراد سالم تشخیص داده شد. آلودگی به هرپس ویروس، در 5 نمونه (5/12%) از بافت‌های اندومتریوزی و 2 نمونه (5%) از گروه کنترل مشاهده گردید.
نتیجه‌گیری: یافته‌های این مطالعه نشان داد که بین عفونت پاپیلومای انسانی و هرپس سیمپلکس با بیماری اندومتریوز ارتباط آماری معنی‌داری وجود ندارد. به عبارتی حضور این ویروس‌ها به‌عنوان عواملی که احتمال بروز بیماری اندومتریوز را افزایش دهند تائید نگردید (14/0P= و 38/0P= به ترتیب) اگرچه برای نتیجه‌گیری نهایی، مطالعات جامع‌تری موردنیاز است.
 

واژه‌های کلیدی: اندومتریوز، ویروس پاپیلومای انسانی، ویروس هرپس سیمپلکس، واکنش زنجیره‌ای پلیمراز
متن کامل [PDF 422 kb]   (442 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ميكروبیولوژی
دریافت: ۱۳۹۵/۹/۲۵ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱/۲۲ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۰/۱۷


XML   English Abstract   Printدوره 7، شماره 4 - ( زمستان 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها