:: دوره 7، شماره 2 - ( تابستان 1396 ) ::
جلد 7 شماره 2 صفحات 152-161 برگشت به فهرست نسخه ها
روش‌های نانوفناورانه برای افزایش فراهمی زیستی خوراکی کورکومین
راضیه نظری وانانی1، نغمه ستاراحمدی2، حسین هلی 3
1- . مرکز تحقیقات نانوفناوری در علوم زیستی و پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی شیراز، شیراز، ایران.کمیته تحقیقات دانشجویی، دانشگاه علوم پزشکی شیراز، شیراز، ایران
2- . مرکز تحقیقات نانوفناوری در علوم زیستی و پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی شیراز، شیراز، ایران.گروه فیزیک پزشکی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی شیراز، شیراز، ایران
3- . مرکز تحقیقات نانوفناوری در علوم زیستی و پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی شیراز، شیراز، ایران. ، Email: hheli7@yahoo.com
چکیده:   (4232 مشاهده)

مقدمه: زردچوبه گیاهی از خانواده زنجبیل است که در مناطق گرمسیری کشت می‌شود. ریزوم زردچوبه محتوی سه آنالوگ کورکومین، دمتوکسی کورکومین و بیس دمتوکسی کورکومین است که کارکومینوئید نامیده می‌شوند. کورکومین دارای خواص درمانی متعددی است؛ اما استفاده از آن به‌عنوان یک عامل درمانی با محدودیت روبروست. کورکومین به خاطر هیدروفوب بودن و فراهمی زیستی پایین نمی‌تواند اثرات درمانی مورد انتظار را بروز دهد.
مواد و روش‌ها: با استفاده از کلیدواژه‌های معتبر و جستجو در پایگاه‌های SID، Google scholar و PubMed مقالات معتبر انتخاب شدند و از آن‌ها جهت معرفی روش‌های نانوفناورانه برای افزایش فراهمی زیستی خوراکی کورکومین استفاده شد.
نتایج: افزایش فراهمی زیستی داروها یکی از اهداف فناوری نانو است. مواد نانومقیاس به خاطر ویژگی‌های بی‌نظیری که دارند، فراهمی زیستی داروها را افزایش می‌دهند. فراهمی زیستی درصدی از دوز داروست که به‌صورت فعال وارد گردش خون سیستمیک می‌گردد. در سال‌های اخیر راهبردهای مختلفی برای افزایش کارایی کورکومین صورت گرفته است. استفاده از کورکومین لیپوزومی، کمپلکس فسفولیپیدی کورکومین، نانوذرات کورکومین و آنالوگ‌های ساختاری کورکومین نمونه‌ای از این روش‌ها می‌باشند.
نتیجه‌گیری: کورکومین خواص بیولوژیکی بسیاری دارد. البته ناپایداری و حلالیت کم کورکومین یکی از محدودیت‌های آن است؛ بنابراین ارائه‌ی روش‌هایی که بتواند حلالیت داروهای کم محلول در آب را افزایش دهد و دارو را تا رسیدن به محل هدف محافظت کند سودمند است. فنّاوری نانو، روش‌های زیادی برای بهبود حلالیت و انتقال این‌گونه داروها فراهم نموده است.
 

واژه‌های کلیدی: کورکومین، دارورسانی، فراهمی زیستی، نانوفناوری
متن کامل [PDF 1172 kb]   (1378 دریافت)    
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: نانوتکنولوژی پزشکی
دریافت: ۱۳۹۵/۱۰/۲ | پذیرش: ۱۳۹۵/۱۲/۱۳ | انتشار: ۱۳۹۶/۶/۱۳


XML   English Abstract   Printدوره 7، شماره 2 - ( تابستان 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها