:: دوره 8، شماره 1 - ( بهار 1397 ) ::
جلد 8 شماره 1 صفحات 701-707 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی میزان عفونت بعد از سزارین و عوامل مرتبط با آن در زنان مراجعه‌کننده به بیمارستان ولی‌عصر فسا 1394
زهرا مرادی1 ، پروین مرادی2 ، مهدی شرفی 3، زهرا اکبرزاده4
1- دانشکده پرستاری، دانشگاه علوم پزشکی فسا، فسا، ایران
2- دانشگاه علوم پزشکی فسا، فسا، ایران
3- مرکز تحقیقات بیماری‌های غیر واگیر، دانشگاه علوم پزشکی فسا، فسا، ایران ، mehdisharafi_2002@yahoo.com
4- گروه بهداشت عمومی، دانشگاه علوم پزشکی فسا، فسا، ایران
چکیده:   (1830 مشاهده)

زمینه و هدف: آندومتریت شایع‌ترین عارضه سزارین است و عوارضی مثل طولانی شدن مدت بستری، تحمیل هزینه‌های اضافی، کاربرد طولانی‌مدت آنتی‌بیوتیک‌ها، ایجاد چسبندگی و نازایی را به دنبال دارد. فراوانی عفونت پس از سزارین 3 تا 15 درصد تخمین زده شده است. میزان بروز عفونت به عوامل اجتماعی - اقتصادی بستگی دارد و با کاربرد داروهای ضدمیکروبی در قبل از عمل تغییر چشمگیری کرده است.
مواد و روش‌ها: مطالعه حاضر، مطالعه مقطعی - تحلیلی است. اطلاعات از ۳۰۰ نفر که در بیمارستان ولی‌عصر فسا در سال ۹۴ عمل سزارین شده بودند توسط چک‌لیست جمع‌آوری گردید. داده‌ها با نرم‌افزار spss و آزمون‌های آماری کای اسکویر و تی تست مستقل و با در نظر گرفتن آلفای 05/0 آنالیز شدند.
نتایج: از بین افراد موردمطالعه ۱۵ نفر (۵%) عفونت پس از زایمان داشتند. بین عفونت پس از زایمان و نوع سزارین (انتخابی یا اورژانسی)، سطح تحصیلات، سن مادر، تعداد بارداری، مراقبت‌های پره ناتال، نوع بیهوشی، وزن پایان بارداری، ارتباط معنی‌داری مشاهده شد. اما ازنظر میانگین سنی زنان، پارگی کیسه آب، دیابت بارداری، BMI، دریافت آمپول اکسی توسین با عفونت پس از سزارین ارتباط معنی‌داری مشاهده نشد.
نتیجه‌گیری: سطح تحصیلات، تعداد بارداری و مراقبت‌های پره ناتال، نوع عمل سزارین و نوع بیهوشی از عوامل خطر عفونت بعد از سزارین است امید است با کنترل عوامل قابل‌پیشگیری میزان بروز این عارضه خطرناک و تبعات بهداشتی آن برای مادر و همچنین نظام سلامت کاهش یابد.

واژه‌های کلیدی: بارداری، سزارین، عفونت زخم جراحی
متن کامل [PDF 820 kb]   (1263 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: زنان و زايمان
دریافت: ۱۳۹۶/۲/۱۰ | پذیرش: ۱۳۹۶/۵/۱۸ | انتشار: ۱۳۹۷/۳/۲۹


XML   English Abstract   Printدوره 8، شماره 1 - ( بهار 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها