:: دوره 8، شماره 1 - ( بهار 1397 ) ::
جلد 8 شماره 1 صفحات 608-617 برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیر یک دوره تمرین تناوبی هوازی به همراه نانوذرات سلنیوم بر میزان سایتوکاین‌های IL-6، TNF-α و IL-4 در بافت طحال موش‌های مبتلا به سرطان پستان
سودابه چکاچاک1 ، مهدیه ملانوری شمسی 2، سارا صعودی3
1- گروه تربیت‌بدنی و علوم ورزشی، دانشکده علوم انسانی، دانشگاه تربیت مدرس، تهران، ایران
2- گروه تربیت‌بدنی و علوم ورزشی، دانشکده علوم انسانی، دانشگاه تربیت مدرس، تهران، ایران ، molanouri@modares.ac.ir
3- گروه ایمونولوژی پزشکی، دانشکده علوم پزشکی، دانشگاه تربیت مدرس، تهران، ایران
چکیده:   (2186 مشاهده)

زمینه و هدف: سایتوکاین­ها مولکول‌هایی هستند که واسطه­ی ایجاد پاسخ­های ایمونولوژیک هستند. با توجه به اثرات آنتی‌اکسیدانی و ایمونولوژیک نانوذرات سلنیوم و تمرینات ورزشی هوازی، هدف از پژوهش حاضر بررسی تأثیر تمرین ورزشی هوازی و نانوذرات سلنیوم بر میزان سایتوکاین­های اینترلوکین 4، اینترلوکین 6 و فاکتور نکروز دهنده تومور آلفا (TNF-α) در بافت طحال موش‌های مبتلا به سرطان پستان بود.
مواد و روش­ها: تعداد 64 سر موش بالب­سی به شکل تصادفی به 8 گروه سالم-کنترل، تومور-کنترل، سالم-تمرین، تومور-تمرین، سالم- نانوذرات سلنیوم، تومور- نانوذرات سلنیوم، سالم- تمرین - نانو ذرات سلنیوم و تومور- تمرین - نانو ذرات سلنیوم تقسیم شدند. گروه­های پژوهش تمرین تناوبی هوازی و استفاده از نانوذرات سلنیوم را به مدت 6 هفته قبل و بعد از القای سرطان را پشت سر گذاشتند. در پایان هفته ششم بعد از تزریق تومور 4T1 میزان پروتئین سایتوکاین­ها در بافت طحال با روش الایزا مورد سنجش قرار گرفت.
نتایج: بر اساس نتایج پژوهش حاضر تمرین ورزشی هوازی و نانوذرات سلنیوم باعث کاهش معنادار در حجم تومور گشته­اند (05/0< P). همچنین نتایج پژوهش نشان‌دهنده کاهش معنادار سطوح تمام سایتوکاین­ها در بافت طحال در اثر سرطان بوده است (05/0< P)؛ اما نانوذرات سلنیوم و تمرین تناوبی هوازی به‌صورت هم‌زمان باعث افزایش سطوح سایتوکاین TNF-α در بافت طحال گشته­اند (05/0< P).
نتیجه‌گیری: به نظر می­رسد تمرینات ورزشی هوازی و استفاده از نانوذرات سلنیوم توانسته­اند با افزایش سایتوکاین فاکتور نکروز دهنده تومور آلفا به‌عنوان یک سایتوکاین مجموعه سلول­های کمکی نوع 1 در تقویت سیستم ایمنی و کاهش حجم تومور نقش داشته باشند.
 

واژه‌های کلیدی: : تمرین هوازی، نانوذرات سلنیوم، سرطان، سایتوکاین، طحال
متن کامل [PDF 1264 kb]   (538 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ايمونولوژي
دریافت: ۱۳۹۵/۱۰/۷ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱/۱۶ | انتشار: ۱۳۹۷/۲/۲


XML   English Abstract   Printدوره 8، شماره 1 - ( بهار 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها