:: دوره 7، شماره 4 - ( زمستان 1396 ) ::
جلد 7 شماره 4 صفحات 549-556 برگشت به فهرست نسخه ها
کاربرد کلینیکی آزمون بندر گشتالت در غربالگری ضایعات مغزی بیماران سکته مغزی و مالتیپل اسکلروز
مریم زنجانی 1، سعید یزدی راوندی2، سحر شاه محمدی3
1- دانشگاه علوم پزشکی همدان، همدان، ایران ، Maryam.zanjani28@gmail.
2- مرکز تحقیقات اختلالات رفتاری و سوءمصرف مواد، دانشگاه علوم پزشکی همدان، همدان، ایران.باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد رودهن، رودهن، ایران
3- دانشگاه علوم پزشکی همدان، همدان، ایران
چکیده:   (2687 مشاهده)
زمینه و هدف: آزمون بندر اغلب به‌عنوان یک ابزار بررسی­کننده آسیب­های مغزی، ازجمله سندرم ارگانیک مغز، اسکیزوفرنیا و کارکردهای روانشناسی عصبی، مطرح بوده است. هدف پژوهش حاضر بررسی کاربرد کلینیکی آزمون بندر گشتالت در غربالگری ضایعات مغزی بیماران سکته مغزی و مالتیپل اسکلروز بوده است.
مواد و روش­ها: در این مطالعه توصیفی_تحلیلی، 21 بیمار مبتلا به مالتیپل اسکلروز و 19 بیمار سکته مغزی و 30 نفر سالم با نمونه­گیری هدفمند و به روش در دسترس وارد مطالعه شدند. داده­ها با استفاده از آزمون بندر گشتالت و چک‌لیست سؤالات جمعیت شناختی جمع­آوری گردید. داده­ها با استفاده از آزمون کای دو و با نرم‌افزار SPSS-16 بررسی شد.
نتایج: 8/23 درصد بیماران مالتیپل اسکلروز، 8/36 درصد بیماران سکته مغزی و 3/43 درصد افراد کنترل مرد بودند. سه شاخص عمومی لرزش دست (5/89 درصد)، فشار بر روی کاغذ (7/73 درصد) و خطوط پررنگ و دوباره‌کاری (7/73 درصد) در بیماران سکته مغزی و دو شاخص فشار بر روی کاغذ (6/47 درصد) و لرزش دست (9/42 درصد) در بیماران مالتیپل اسکلروز بیشترین فراوانی را داشت. بیماران سکته مغزی بیشترین (3/26 درصد) ترسیم درست را در کارت شماره 1 داشتند و بیماران مالتیپل اسکلروز در 3 کارت شماره 1، شماره 3 و شماره 5 بالای 50 درصد ترسیم درست را داشته­اند.
نتیجه ­گیری: بیماران مالتیپل اسکلروز در مقایسه با بیماران سکته مغزی عملکرد بهتری در آزمون بندر داشتند. دو شاخص لرزش دست و فشار بر روی کاغذ از مهم‌ترین شاخص­هایی است که می­تواند در شناسایی بیماران مالتیپل اسکلروز و سکته مغزی استفاده شود.
 
واژه‌های کلیدی: بندر-گشتالت، سکته مغزی، مالتیپل اسکلروز، ضایعات مغزی، غربالگری
متن کامل [PDF 304 kb]   (324 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: روانشناسي باليني
دریافت: ۱۳۹۵/۱۱/۲۷ | پذیرش: ۱۳۹۶/۸/۱۰ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۰/۱۹


XML   English Abstract   Printدوره 7، شماره 4 - ( زمستان 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها