:: دوره 8، شماره 1 - ( بهار 1397 ) ::
جلد 8 شماره 1 صفحات 666-673 برگشت به فهرست نسخه ها
اثر تجویز درون صفاقی نانوذرات اکسید روی بر مدل افسردگی پس از زایمان در موش‌های سوری ماده بالغ
سحر فدایی1 ، سعید ولی پور چهارده چریک 2، حسین سازگار1
1- گروه زیست‌شناسی، دانشکده علوم، واحد شهرکرد، دانشگاه آزاد اسلامی، شهرکرد، ایران
2- گروه زیست‌شناسی، دانشکده علوم، واحد ایذه، دانشگاه آزاد اسلامی، ایذه، ایران ، valipoursaeed@gmail.com
چکیده:   (1583 مشاهده)

زمینه و هدف: افسردگی پس از زایمان شرایط مضری است که بر مادران و نوزادان آنان تأثیر منفی می­گذارد. تمایل به استفاده از داروهای ضدافسردگی، با توجه به عوارض جانبی آن‌ها به‌ویژه در مادران شیرده کاهش یافته است. با توجه به نقش روی در خلق‌وخو، پژوهش حاضر باهدف تعیین اثربخشی نانوذره اکسید روی بر افسردگی پس از زایمان در موش‌های سوری ماده طراحی و اجرا شده است.
مواد و روش‌ها: در این تحقیق تجربی موش‌های سوری ماده بالغ نژاد NMARI (gr30-25) به 6 گروه (8=n): 1) کنترل 2) گروه افسرده، 3، 4 و 5) گروه‌های افسرده درمان شده با یک دوز از نانوذره اکسید روی شامل ( mg/kg5، 10 و 20) و 6) گروه‌های افسرده درمان شده به مدت 8 روز با دوز mg/kg 5 نانوذره اکسید روی تقسیم شدند. ابتدا حیوانات موردنظر با دریافت mg/kg 5 از­ پروژسترون به مدت 5 روز به‌صورت داخل صفاقی افسرده شدند. گروه کنترل هیچ­گونه دارو یا حلالی را دریافت نکرد. ارزیابی میزان افسردگی در روز هشتم پس از شروع تجویز پروژسترون، با تست شنای اجباری انجام شد.
نتایج: نانوذره اکسیدروی در دوزهای mg/kg20 (05/0P<) و mg/kg10 (01/0P<) و هم­چنین در دوز mg/kg 5 به مدت 8 روز (01/0P<)، باعث کاهش معنی‌دار در زمان بی‌حرکتی در موش‌های سوری افسرده شد.
نتیجه­گیری: تجویز پروژسترون سبب القای افسردگی و بنابراین افزایش مدت بی‌حرکتی در موش‌های سوری شد. نانوذره اکسیدروی سبب کاهش علائم افسردگی پس از زایمان در آزمون شنای اجباری گردید. این یافته­ها می­توانند استفاده از نانوذره اکسید روی جهت کم کردن علائم افسردگی پس از زایمان را موردتوجه قرار دهند.
 

واژه‌های کلیدی: افسردگی پس از زایمان، نانوذره اکسید روی، پروژسترون، موش سوری
متن کامل [PDF 913 kb]   (283 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: فيزيولوژي
دریافت: ۱۳۹۶/۳/۸ | پذیرش: ۱۳۹۶/۹/۲۶ | انتشار: ۱۳۹۷/۳/۹


XML   English Abstract   Printدوره 8، شماره 1 - ( بهار 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها