:: دوره 7، شماره 4 - ( زمستان 1396 ) ::
جلد 7 شماره 4 صفحات 521-529 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی اثر اسانس گشنیز بر پرش‌های القاء شده با نالوکسان در موش‌های سوری وابسته به مورفین
شهرام سقایی 1، سعید عباسی ملکی2
1- گروه فارماکولوژی و سم‌شناسی، دانشکده دامپزشکی، واحد ارومیه، دانشگاه آزاد اسلامی، ارومیه، ایران ، shahram.saghaei@yahoo.com
2- گروه فارماکولوژی و سم‌شناسی، دانشکده دامپزشکی، واحد ارومیه، دانشگاه آزاد اسلامی، ارومیه، ایران
چکیده:   (2242 مشاهده)
زمینه و هدف: گشنیز خواص مختلف فارماکولوژیک همچون اثرات ضد درد، ضدالتهاب و ضد استرس را دارا است. ازاین‌رو، در این مطالعه اثر اسانس گشنیز بر پرش‌های القاء شده با نالوکسان در موش‌های سوری وابسته به مورفین بررسی گردید.
مواد و روش‌ها: در این مطالعه تجربی از 60 موش سوری نر آلبینو استفاده شد. حیوانات به 10 گروه 6 تایی شامل گروه‌های کنترل یا حامل (ml/kg,i.p.‌10)، کلونیدین (mg/kg,i.p.‌5/3) و دوزهای مختلف اسانس گشنیز (mg/kg,i.p. 400،600 و 800) تقسیم‌بندی شدند. برای ایجاد تلورانس و وابستگی به مورفین، موش‌ها توسط برنامه 4 روزه مورفین (به ترتیب برابر mg/kg,i.p. 50، 50، 75 و 50) را دریافت نمودند. در روز آخر موش‌ها بعد تزریق تک‌دوز مورفین (mg/kg,i.p. 50)، نالوکسان (mg/kg,i.p. 5) را دریافت نموده و تعداد پرش آن‌ها در طی 30 دقیقه ثبت شد.
نتایج: نتایج نشان داد که تمام دوزهای اسانس گشنیز و کلونیدین در مقایسه با گروه کنترل در هر دو مرحله تلورانس و وابستگی سبب کاهش تعداد پرش در موش‌های وابسته به مورفین می‌شوند (001/0P<). همچنین، در مرحله تنها دوز بالا (mg/kg 800) و هر سه دوز اسانس به ترتیب بهتر از کلونیدین سبب کاهش تعداد پرش در مراحل تلورانس و وابستگی شدند.
نتیجه‌گیری: با توجه به نتایج حاصل از این مطالعه احتمالاً لینالول موجود در اسانس گشنیز سبب کاهش تعداد پرش در مراحل تلورانس و وابستگی به مورفین در موش‌های وابسته به آن می‌شود. البته جهت تعیین مکانیسم دقیق گشنیز نیاز به مطالعات بیشتری است.
 
 
واژه‌های کلیدی: گشنیز، مورفین، نالوکسان، وابستگی فیزیکی، تعداد پرش، موش سوری
متن کامل [PDF 429 kb]   (339 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: داروسازي و فارماکولوژِی
دریافت: ۱۳۹۶/۳/۱۳ | پذیرش: ۱۳۹۶/۷/۲۲ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۰/۱۷


XML   English Abstract   Printدوره 7، شماره 4 - ( زمستان 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها