:: دوره 8، شماره 2 - ( تابستان 1397 ) ::
جلد 8 شماره 2 صفحات 825-833 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی اثر تجویز ید 131 بر میزان کلسیم، ویتامین D3، پاراتورمون و کورتیزول سرم در بیماران مبتلا به سرطان تیروئید
کورش بامداد 1، رضیه خرمنژاد2
1- گروه زیست‌شناسی، دانشکده علوم پایه، دانشگاه پیام نور، ایران ، kbamdad@yahoo.com
2- گروه زیست‌شناسی، دانشکده علوم پایه، دانشگاه پیام نور، ایران
چکیده:   (6735 مشاهده)
زمینه و هدف: عوارض جانبی ناشی از پرتوگیری با ید رادیواکتیو بر بافت‌ها و ارگان­های بیماران سرطان تیروئید از نگرانی­های عمده در ید درمانی است. لذا مطالعه حاضر باهدف بررسی میزان تغییرات کلسیم، ویتامین D3، پاراتورمون و کورتیزول در بیماران تحت درمان با 150 میلی­کوری ید رادیواکتیو انجام شده است.
مواد و روش‌ها: در این مطالعه تجربی از مجموع 132 نفر از بیماران زن بیمار سرطان تیروئیدی طی دو مرحله، قبل و به فاصله 48 ساعت پس از مصرف ید رادیواکتیو نمونه خون سیاهرگی گرفته شد. فاصله زمانی از جراحی تا درمان به‌وسیله ید رادیواکتیو حداقل دو ماه بود و تمامی بیماران انتخاب‌شده برای تحقیق بدون هرگونه سابقه پرتوگیری به بخش پزشکی هسته­ای مراجعه ­کردند. در این بازه زمانی 48 ساعته تغییرات سطح سرمی کلسیم، ویتامین D3، هورمون پاراتیروئید و کورتیزول اندازه‌گیری و نتایج با استفاده از آزمون‌های آماری بررسی شدند.
نتایج: بر اساس نتایج، سطح ویتامین D3 در بیماران، پس از دریافت ید 131 به‌طور معناداری کاهش‌یافته و همچنین ید 131 موجب کاهش هورمون پاراتیروئید نیز شده است. سطح سرمی کلسیم در بیماران ثابت و بدون تغییر باقی ماند و این در حالی است که افزایش معناداری در سطح کورتیزول بیماران ثبت گردید.
نتیجه‌گیری: ازجمله عوارض درمان با چشمه­های درمانی ید رادیواکتیو با فعالیت 150 میلی­کوری در بیماران سرطان تیروئید، افزایش کورتیزول، کاهش سطح سرمی ویتامین D3 و همچنین کاهش میزان پاراتورمون در خون بیماران تحت درمان است.
 
واژه‌های کلیدی: کلسیم، ویتامین D3، پاراتورمون، کورتیزول، ید 131
متن کامل [PDF 834 kb]   (1140 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: بیوفیزیک
دریافت: ۱۳۹۶/۴/۲۱ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۲/۲۳ | انتشار: ۱۳۹۷/۶/۲۵


XML   English Abstract   Printدوره 8، شماره 2 - ( تابستان 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها