:: دوره 2، شماره 4 - ( زمستان 1391 ) ::
جلد 2 شماره 4 صفحات 308-313 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی اثرات حفاظتی ویتامین E و سلنیوم بر اسپرماتوژنز موش های صحرایی نر بالغ مقاوم به انسولین
علیرضا ذاکر عباسعلی، مجتبی کشاورز، احمد مظفر، محمد علی تخشید، محمد حسن مشکی باف1
1- ، meshkibaf2000@gmail.com
چکیده:   (28917 مشاهده)

زمینه و هدف: دیابت یک اختلال چندعاملی ازگروه بیماری ‌ های متابولیک است که با افزایش مزمن قندخون مشخص می ‌ شود. در این تحقیق، نقش حفاظتی ویتامین E و سلنیت سدیم در پیشگیری از اثرات مضر مقاومت به انسولین (دیابت نوع2) بر اسپرماتوژنز مورد مطالعه قرار گرفت.

مواد و روش ها : ‌ موش ‌ های نر بالغ (180- 200 گرم) از نژاد ویستار به پنج گروه 7 تایی (گروه کنترل، گروه شم و 3 گروه تجربی) تقسیم شدند . این موش ‌ ها به مدت 110روز، روزانه فروکتوز10 % محلول در آب و همچنین mg/kg 200 ویتامین E (از طریق گاواژ)، mg/kg 5 / 0 سلنیت سدیم (تزریق درون صفاقی) یا هر دو را دریافت داشتند. پس از این مدت، پارامترهای اسپرم ، سطح تستوسترون ، LH ، تولید روزانه اسپرم ( DSP )، هیستوپاتولوژی بیضه و میزان مالون دی آلدهید ( MDA ) در بیضه مورد بررسی قرار گرفت.

 

نتایج: شمارش اسپرم ، درصد تحرک و زنده بودن اسپرم و DSP در موش ‌ های مقاوم به انسولین کاهش یافت . کاهش معنی داری در تعداد سلول ‌ های لایدیگ، اسپرماتوگونی، اسپرماتید و اسپرماتوزوئید در بیضه ‌ ی حیوانات مقاوم به انسولین مشاهده گردید. میزان MDA و تستوسترون نیز در بیضه حیوانات مقاوم به انسولین افزایش نشان داد . دریافت ویتامین E و سلنیت سدیم میزان MDA ، اثرات مضر فروکتوز بر بیضه ، پارامترهای اسپرم و بافت شناسی بیضه را کاهش داد. دریافت همزمان ویتامین E و سلنیت سدیم بیشترین اثر حفاظتی را ایجاد کرد.

 

  نتیجه گیری: این یافته ‌ ها نشان می ‌ دهد که تجویز ویتامین E و سلنیت سدیم، بیضه موش ‌ های آزمایشگاهی را در مقابل استرس اکسیداتیو القا شده توسط دیابت نوع 2 محافظت می ‌ کند.

 

واژه‌های کلیدی: دیابت نوع 2، ویتامین E، سلنیت سدیم، اسپرماتوژنز
متن کامل [PDF 794 kb]   (4372 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: فيزيولوژي
دریافت: ۱۳۹۱/۱۲/۲۳ | پذیرش: ۱۳۹۲/۶/۲۳ | انتشار: ۱۳۹۲/۶/۲۳


XML   English Abstract   Printدوره 2، شماره 4 - ( زمستان 1391 ) برگشت به فهرست نسخه ها