:: دوره 3، شماره 2 - ( تابستان 1392 ) ::
جلد 3 شماره 2 صفحات 130-135 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی خاصیت ضد میکروبی فیلم تهیه شده از پولولان حاوی اسانس درمنه
فاطمه هدایتی راد1، انوشه شریفان2، فرامرز خدائیان چگینی3، ابراهیم حسینی1
1- گروه علوم و صنایع غذایی، دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد علوم و تحقیقات تهران، تهران، ایران.
2- گروه علوم و صنایع غذایی، دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد علوم و تحقیقات تهران، تهران، ایران. ، a_sharifan2000@yahoo.com
3- گروه علوم و صنایع غذایی، پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران، تهران، ایران
چکیده:   (24072 مشاهده)

زمینه و هدف: در دنیا حجم زیادی از مواد بسته‌بندی از ترکیبات غیرقابل بازیافت که برای سلامتی مصرف‌کنندگان نیز مضر است تولید میگردد. راهکار پیشنهادی، استفاده از فیلمها و پوششهای تجزیهپذیر در طبیعت است. پولولان، بیوپلیمری است که توسط Aureobasidiumpullulans تولید و در ساخت فیلم‌های خوراکی استفاده می‌گردد. فیلم‌های خوراکی می‌توانند حاوی آنتی اکسیدان و مواد ضدمیکروبی باشند. هدف از این پژوهش، ابتدا بررسی امکان تولید فیلم ترکیبی خوراکی از پولولان و اسانس‌ طبیعی گیاه درمنه (Artemisiasieberi) و سپس بررسی خواص ضدمیکروبی فیلم حاصله است.
مواد و روش‌ها: اسانس درمنه در هفت غلظت به محلول فیلم پولولان افزوده شده و خاصیت ضدمیکروبی از طریق روش Dick diffusion بررسی گردید. نهایتا حداقل غلظت بازدارندگی (MIC) برای هر یک از میکروب‌ها معلوم گردید. برای آنالیز داده‌ها از نرم افزار  SAS(V. 9.1)در قالب طرح کاملا تصادفی استفاده شد.
نتایج: تولید فیلم پولولان حاوی اسانس درمنه امکان‌پذیر است. Escherichiacoli و Staphylococcus aureusبه ترتیب بیشترین و کمترین مقاومت را در برابر خاصیت ضد میکروبی اسانس درمنه دارند. MIC اسانس درمنه بر علیه باکتری‌های Lactobacillus plantarum، Staphylococcusaureus و Escherichiacoli به ترتیب در غلظت‌های 15، 10 و 15 درصد بدست آمده است.
نتیجه‌گیری: با توجه به اینکه امکان تولید فیلم‌های تجزیه‌پذیر در طبیعت که دارای اسانس‌های گیاهی به عنوان ترکیبات ضدمیکروبی طبیعی هستند وجود دارد، پس شایسته است که از این مواد به منظور کاهش بار میکروبی و افزایش عمر نگهداری مواد غذایی استفاده گردد.

واژه‌های کلیدی: فیلم، پولولان، اسانس، درمنه دشتی
متن کامل [PDF 1445 kb]   (4451 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ميكروبیولوژی
دریافت: 1392/1/22 | پذیرش: 1392/7/14 | انتشار: 1392/7/14


XML   English Abstract   Printدوره 3، شماره 2 - ( تابستان 1392 ) برگشت به فهرست نسخه ها