:: دوره 9، شماره 1 - ( بهار 1398 ) ::
جلد 9 شماره 1 صفحات 1257-1266 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی داکینگ داروهای مجوزدار غیر ویروسی به‌منظور دست‌یابی به‌ مهارکننده‌های جدید ورود و تکثیر ویروس ابولا
ساقی سپهری 1، واحد ادهمی2
1- گروه شیمی دارویی دانشکده داروسازی، دانشگاه علوم پزشکی اردبیل، اردبیل، ایران ، sepehri.saghi@yahoo.com
2- گروه شیمی دارویی دانشکده داروسازی، دانشگاه علوم پزشکی اردبیل، اردبیل، ایران
چکیده:   (1765 مشاهده)
زمینه و هدف: به دلیل قدرت و شیوع بالای عفونت­زایی و عدم داروی مناسب ویروس ابولا طی سال‌های اخیر، پژوهش­هایی در خصوص کشف و معرفی داروهای ضد ابولا انجام شده است. هدف از این پژوهش بررسی بیوانفورماتیکی مهار ورود و تکثیر ویروس ابولا توسط داروهای مجوزدار غیر ویروسی است.
مواد و روش­ها: این پژوهش به روش توصیفی- تحلیلی انجام گرفت. برای انجام این بررسی بیوانفورماتیکی، در ابتدا ساختار شیمیایی ترکیبات با استفاده از نرم‌افزار ChemDraw Ultra10.0 ترسیم شد سپس به­منظور بهینه­سازی انرژی، به نرم­افزار Hyperchem8 انتقال یافت. مطالعات داکینگ به­وسیله نرم­افزار AutoDock4.2 انجام شد و در مرحله نهایی، مورد آنالیز و تجزیه‌وتحلیل قرار گرفت.
نتایج: یافته­های مطالعه حاضر نشان داد که پیوندهای درگیر در اتصال دارو با گیرنده­ها، پیوند هیدروژنی، اتصالات هیدروفوبی، π-π و کاتیون-π می‌باشند. در میان تمام ترکیبات موردمطالعه، بهترین نتایج داکینگ مربوط به داروهای آمودیاکین، دیفنوکسیلات و کلروکینون است. در حقیقت این سه دارو با منفی­ترین سطح انرژی اتصال تمایل بیشتری برای اتصال به اسیدهای آمینه جایگاه اتصال پروتئین­های­ GP و VP40 دارند. ضعیف­ترین نتایج داکینگ مربوط به دو داروی دیریترومایسین و اریترومایسین است زیرا هیدروفیلیسیته این دو دارو بسیار زیاد است. به‌طورکلی، وجود بخش­های هیدروفوب، آمین نوع سوم و پیوندهای هیدروژنی بهینه باعث افزایش قدرت ضد ابولای داروها می‌شود.
نتیجه­ گیری: بر اساس نتایج به‌دست‌آمده از مطالعات بیوانفورماتیکی، تمام داروها تأثیرات مهاری خوبی را در جایگاه اتصال گیرنده­ها از خود نشان می‌دهند و می‌توانند به­عنوان مهارکننده­های مؤثر ورود و تکثیر ویروس ابولا مطرح شوند.
 

 
واژه‌های کلیدی: داکینگ، ویروس ابولا، drug repositioning، پروتئین ماتریس ویروسی اصلی 40، گلیکو پروتئین
متن کامل [PDF 1241 kb]   (600 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: داروسازي و فارماکولوژِی
دریافت: 1397/5/14 | پذیرش: 1397/10/13 | انتشار: 1398/3/18


XML   English Abstract   Printدوره 9، شماره 1 - ( بهار 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها