:: دوره 9، شماره 1 - ( بهار 1398 ) ::
جلد 9 شماره 1 صفحات 1324-1334 برگشت به فهرست نسخه ها
ساخت ورقه‌های جاذب امواج الکترومغناطیسی با فرکانس بالا با استفاده از نانوساختارهای اکسید آهن
مصطفی ارجمندی لاری1 ، سعید پرهوده 2، علی روحانی سروستانی3 ، قادر اله وردی4
1- دانشگاه آزاد اسلامی واحد داریون
2- گروه فیزیک، دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز، شیراز، ایران ، saeed.parhoodeh@gmail.com
3- گروه فیزیک، دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز، شیراز، ایران
4- گروه بیوشیمی، دانشگاه علوم پزشکی فسا، فسا، ایران
چکیده:   (566 مشاهده)
زمینه و هدف: لزوم استفاده از ارتباطات بی‌سیم و به‌کارگیری امواج الکترومغناطیسی در دنیای امروز بر کسی پوشیده نیست. استفاده از این تجهیزات و گسترش روزافزون آن‌ها، با همه مزایایی که داشته، سبب پیدایش نگرانی‌هایی از نحوه اثرگذاری آن‌ها بر محیط‌زیست شده است. یکی از روش‌های مؤثر در کاستن اثرات نامطلوب این امواج استفاده از پوشش‌های جاذب این امواج است.
مواد و روش‌ها: ابتدا پودر کلرید آهن به محلول آبی پلی ونیل الکل افزوده شد. سپس محلول آبی هیدروکسید سدیم به آن اضافه گردید. پس‌ازآن نانوساختارهای اکسید آهن که به‌صورت رسوب در ته ظرف ظاهرشده بودند با استفاده از کاغذ صافی جمع‌آوری و چندین بار با آب دیونیزه و اتانول شست‌وشو داده شدند. از مواد سنتز شده، ورقه‌هایی به ضخامت 5/0 و 1 میلی‌متر ساخته شد.
نتایج: نتایج پراش اشعه ایکس سنتز ترکیب اکسید آهن (Fe3O4) را به اثبات رساندند. همچنین این آنالیز نشان داد که نانوساختارهای سنتز شده دارای ساختار مکعبی بوده و میانگین اندازه‌ی بلورک‌ها 12 نانومتر است. تصاویر میکروسکوپ الکترونی نشان دادند که شکل نانوساختار به‌دست‌آمده ورقه‌ای هستند و ضخامت آن‌ها در حدود 30 نانومتر می‌باشند. مطالعه نتایج جذب امواج الکترومغناطیسی در محدوده‌ی 8 تا 18 گیگاهرترتز نشان دادند که نانوساختارهای اکسید آهن می‌توانند امواج ماکرویو را در این محدوده جذب نمایند که میزان جذب در ضخامت‌های بیشتر افزایش می‌یابد.
نتیجه‌گیری: پوشش‌های حاوی نانوساختارهای اکسید آهن، می‌توانند به‌عنوان جاذب امواج میکروویو عمل نموده و نقش مؤثری در از بین بردن و یا کاهش اثرات ناخواسته امواج الکترومغناطیسی داشته باشند.
واژه‌های کلیدی: امواج، میکروویو، جاذب، اکسید آهن، نانوساختار، نانوتکنولوژی، اثرات بیولوژیکی
متن کامل [PDF 1354 kb]   (430 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: فیزیک پزشکی
دریافت: ۱۳۹۸/۱/۱۸ | پذیرش: ۱۳۹۸/۳/۱۲ | انتشار: ۱۳۹۸/۴/۱۱


XML   English Abstract   Printدوره 9، شماره 1 - ( بهار 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها