:: دوره 3، شماره 1 - ( بهار 1392 ) ::
جلد 3 شماره 1 صفحات 56-62 برگشت به فهرست نسخه ها
تاثیر عصاره آبی- الکلی گیاه بابونه آلمانی (Matricaria chamomilla) بر محور هورمونی هیپوفیز- گناد و تغییرات بافتی بیضه در موش صحرایی نر بالغ
لیلی حاتمی1، جاسم استخر
1- ، hatlail@yahoo.co.uk
چکیده:   (34187 مشاهده)

 زمینه و هدف: گیاه بابونه یکی از قدیمی ‌ ترین و شناخته ‌ شده ‌ ترین گیاهان دارویی است که نقش آن در درمان طیف وسیعی از بیماری ‌ها مورد بررسی قرار گرفته است. هدف از این مطالعه، بررسی اثر عصاره بابونه آلمانی بر اسپرماتوژنز و محور هورمونی هیپوفیز- گناد موش ‌ های صحرایی نر بالغ می‌باشد.

 

 مواد و روش ها: در این مطالعه تجربی، موش ‌ های صحرایی نر بالغ به دو گروه کنترل و تیمار تقسیم شدند. گروه کنترل روزانه یک میلی لیتر آب مقطر را به صورت گاواژ دریافت کردند. در حالی که حیوانات گروه تیمار روزانه به مدت 8 هفته 100 میلی گرم عصاره هیدروالکلی گیاه بابونه را به ازای هر کیلوگرم وزن بدن به صورت گاواژ دریافت کردند. پس از اتمام تیمار، برخی شاخص ‌ های باروری از قبیل وزن اندام ‌ های تولید مثلی، تعداد اسپرم ، تغییرات بافت شناسی بیضه ، میزان هورمون ‌ های تستوسترون، استروژن، FSH و LH سرم بین گروه های کنترل و تیمار مورد ارزیابی و مقایسه قرار گرفت .

 

 نتایج: تجزیه و تحلیل آماری نتایج، افزایش معنی داری در وزن اندام ‌ های تولید مثلی ( P<0.05 ) ، تعداد اسپرم ‌ ها و میزان LH و تستوسترون ( P<0.001 ) در گروه تیمار دریافت کننده mg/kg 100 را در مقایسه با گروه کنترل نشان داد .

  

 نتیجه گیری: با توجه به نتایج حاصل از این تحقیق، عصاره بابونه باعث افزایش فعالیت محور هیپوفیز- بیضه و اسپرم سازی در موش صحرایی نر می‌شود.

 

واژه‌های کلیدی: بابونه، LH، FSH، تستوسترون، اسپرماتوژنزیز، موش صحرایی.
متن کامل [PDF 752 kb]   (6224 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: گیاهان دارویی
دریافت: 1391/8/7 | پذیرش: 1391/11/29 | انتشار: 1392/6/23


XML   English Abstract   Printدوره 3، شماره 1 - ( بهار 1392 ) برگشت به فهرست نسخه ها