:: دوره 3، شماره 1 - ( بهار 1392 ) ::
جلد 3 شماره 1 صفحات 63-68 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی آزمایشگاهی حشره‌کش میکروبی تولید شده توسط باکتری باسیلوس تورینژینسیس از پساب کارخانه نشاسته به منظور کنترل بیولوژیک لارو کولکس پیپینس
علی اصغر قالچی ها1، عبدالحسین دلیمی اصل، حسن عسکری
1- ، A.Ghalchiha@gmail.com
چکیده:   (17362 مشاهده)

زمینه و هدف : اپیدمی بیماری‌های خطرناک و آزار و اذیت ناشی از گزش Culex pipiens ، اهمیت پزشکی این حشرات را بیشتر کرده است. امروزه، موفق‌ترین حشره کش‌های زیستی، توسط باکتری‌هایی از جنس باسیلوس تولید می‌شوند که در مرحله‌ی تشکیل اسپور، اندوتوکسین‌های پروتئینی کریستاله تولید کرده و هنگام ورود به روده حشرات، تحت شرایط قلیایی، فعال شده و باعث صدمه به غشای سلول‌های روده و تشکیل سوراخ در غشا می‌شوند. استفاده از پساب‌هایی که از کارخانجات مواد غذایی حاصل می‌شوند، راهی مناسب جهت تولید محصولات با ارزش، مانند حشره‌کش‌های زیستی است. هدف از این تحقیق، استفاده از پساب کارخانه تولید نشاسته برای تولید حشره‌کش زیستی توسط B. thuringiensis در سطح آزمایشگاهی می‌باشد.

 

مواد و روش ها: در این تحقیق، باکتری H14) ) Bacillus thuringiensis بر روی پساب کارخانه تولید نشاسته رشد داده شد و طی عمل تخمیر، پروتئین کریستاله با وزن مولکولی 65 کیلو دالتون، تولید گردید. پروتئین حاصل، بر روی لارو حشره‌ی Culex pipiens اثر داده شد و میزان مرگ و میر بعد از گذشت 24و 48 ساعت، ارزیابی و با نمونه کنترل، مقایسه گردید.

 

نتایج: در این مطالعه، تعداد کل باکتری‌ها و اسپور‌های تولید شده در مرحله تخمیر، شمارش شد که در محیط پلیت کانت آگار به ترتیب 108×5/12 و107×48 کلنی در هر میلی‌لیتر بود.

 

نتیجه‌گیری: این پژوهش نشان داد، تولید دلتا اندوتوکسین، با اسپورزایی، رابطه دارد و بیشترین میزان اثر سمیت پروتئین‌های کریستالی در بالاترین غلظت اسپورها می‌باشد.

واژه‌های کلیدی: حشره‌کش های میکروبی، پساب، دلتا اندوتوکسین، باسیلوس
متن کامل [PDF 635 kb]   (4433 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: حشره شناسي
دریافت: 1391/9/3 | پذیرش: 1391/12/14 | انتشار: 1392/6/23


XML   English Abstract   Printدوره 3، شماره 1 - ( بهار 1392 ) برگشت به فهرست نسخه ها