:: دوره 3، شماره 1 - ( بهار 1392 ) ::
جلد 3 شماره 1 صفحات 34-41 برگشت به فهرست نسخه ها
ارزیابی ترمیم نقص استخوان پس از پیوند سلول‌های استرومائی مغز استخوان در موش صحرائی
رقیه رضائی، سهیلا ابراهیمی، سید همایون صدرایی، مجید نقدی، گیتی ترکمان، ذبح الله حسن زاده، غلامرضا کاکا1
1- ، gh_kaka@yahoo.com
چکیده:   (23985 مشاهده)

زمینه و هدف: سلول‌های استرومائی مغز استخوان ( BMSCs )، سلول‌های بنیادی چند استعدادی هستند که قابلیت تکثیر و تمایز به سلول‌های استئوژنیک را دارند. هدف از این تحقیق، بررسی پیوند این سلول‌ها جهت ترمیم نقص جزئی استخوان در موش صحرایی می‌باشد.

 

مواد و روش‌ها: در این بررسی، 28 سر موش صحرائی نر بالغ به چهار گروه مساوی تقسیم شدند. گروه کنترل، که بعد از ایجاد نقص استخوانی تحت هیچ‌گونه درمانی قرار نگرفتند. گروه شم ( Sham )، که بعد از ایجاد نقص استخوان محیط کشت در محل آسیب تزریق شد. گروه سوم، که پیوند سلول‌های استرومائی مغز استخوان ( (BMSCs را به صورت غیر‌اتولوگ در محل آسیب دریافت کردند. گروه چهارم، که پیوند سلول‌های BMSCs را به صورت اتولوگ در محل آسیب دریافت کردند. ترمیم نقص استخوان با استفاده از تصاویر رادیوگرافی و آزمون بیومکانیک در تمام گروه‌ها، مورد بررسی قرار گرفت.

 

نتایج: نتایج بدست آمده از بررسی‌های رادیوگرافی و بیومکانیک استخوان‌ها هیچ‌گونه اختلاف معنی‌داری را میان گروه‌های شاهد و شم نشان نداد. در بررسی رادیوگرافی، دانسیته محل آسیب استخوان در گروه‌های سلول درمانی اتولوگ و غیر اتولوگ در مقایسه با گروه کنترل افزایش داشت؛ گرچه این افزایش معنی دار نبود. یافته‌های آزمون بیومکانیک استخوان ها نشان داد که میانگین حداکثر مقاومت مکانیکی استخوان در گروه‌های درمانی اتولوگ و غیر اتولوگ در مقایسه با گروه کنترل افزایش یافته است، به‌طوریکه در گروه اتولوگ افزایش معنی‌دار ( 05/0 P < ) و در گروه غیر اتولوگ، افزایش غیر معنی دار (07/0 P= ) مشاهده شد.

 

نتیجه گیری: پیوند سلول‌های BMSCs به ویژه پیوند اتولوگ آن‌ها، در ترمیم نقص جزئی استخوان تاثیر مثبت دارد.

واژه‌های کلیدی: سلول‌های BMSCs، پیوند سلول، ترمیم استخوان، موش صحرایی
متن کامل [PDF 1175 kb]   (3406 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: بافت شناسي
دریافت: 1391/8/12 | پذیرش: 1391/11/22 | انتشار: 1392/6/23


XML   English Abstract   Printدوره 3، شماره 1 - ( بهار 1392 ) برگشت به فهرست نسخه ها