:: دوره 3، شماره 1 - ( بهار 1392 ) ::
جلد 3 شماره 1 صفحات 88-93 برگشت به فهرست نسخه ها
عوامل تاثیر‌گذار در بروز اشتباهات دارویی، از دیدگاه کارکنان پرستاری شاغل در بخش‌های مختلف بیمارستان ولیعصر(عج) فسا
مصطفی بیژنی1، سید امین کوهپایه، راضیه آبادی، زیبا توکل
1- ، bizhani_mostafa@yahoo.com
چکیده:   (22166 مشاهده)

زمینه و هدف: بروز اشتباهات دارویی، از موارد غیر قابل اجتناب و از تهدیدات جدی در سلامت و ایمنی بیماران، محسوب می‌گردد. پژوهش حاضر، با هدف تعیین عوامل تاثیرگذار در بروز اشتباهات دارویی، از دیدگاه کارکنان پرستاری شاغل در بخش‌های مختلف بیمارستان ولیعصر(عج) فسا صورت گرفته است.

 

مواد و روش‌ها : در پژوهش توصیفی-تحلیلی حاضر، تعداد 80 نفر از پرستاران شاغل در بیمارستان ولیعصر(عج) فسا، به‌صورت آسان (در دسترس)، انتخاب و دیدگاه آنان در ارتباط با عوامل تاثیرگذار در اشتباهات دارویی، با استفاده از یک پرسشنامه خود ساخته، مورد سنجش قرارگرفت. داده‌ها با استفاده از نرم افزار SPSS-15 مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

 

نتایج: مهم‌ترین دلایل خطاهای دارویی، به ترتیب اهمیت، عبارت بودند از خستگی ناشی از کار، کمبود تعداد پرسنل نسبت به بیمار، ساعت کار طولانی و تراکم زیاد کار پرستاران در بخش. ارتباط بین سایر متغیرها نظیر سن، جنسیت و سابقه کار، با بروز اشتباهات دارویی در متن مقاله آورده شده است.

 

نتیجه‌گیری : شرایط کاری پرستاران، از جمله میزان بار کاری و تعداد بیماران تحت مراقبت، در ایجاد خطاهای دارویی قابل پیشگیری، موثر است.

 

واژه‌های کلیدی: پرستاران، اشتباهات دارویی، عوامل موثر
متن کامل [PDF 488 kb]   (4571 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پرستاري
دریافت: 1391/7/15 | پذیرش: 1391/12/24 | انتشار: 1392/6/23


XML   English Abstract   Print



دوره 3، شماره 1 - ( بهار 1392 ) برگشت به فهرست نسخه ها