:: دوره 3، شماره 4 - ( زمستان 1392 ) ::
جلد 3 شماره 4 صفحات 371-379 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی اثر سیر خام و سیر پخته بر تغییرات هیستوپاتولوژیک وهیستومورفومتریک بیضه و اپی‌دیدیم و اثر بر روند اسپرماتوژنز در موش صحرایی
خدیجه بهرامی1، امیر اشکان مهجور2، حبیب اله جوهری3، رضا بهرامی4، علیرضا بهرامی5
1- ، khadijehbahrami87@yahoo.com
2- دانشگاه آزاد اسلامی واحدکازرون
3- دانشگاه آزاد اسلامی واحد داراب
4- دانشگاه علوم پزشکی شیراز
5- مدیریت جهادکشاورزی فسا
چکیده:   (13004 مشاهده)
زمینه و هدف: اسپرماتوژنز روندی است که طی آن سلول‌های جنسی نر تولید می‌شوند و اختلال در هر یک از مراحل آن، می‌تواند باعث ناباروری شود. در پژوهش حاضر اثر تجویز خوراکی سیر به دو صورت خام و پخته بر بافت بیضه و اپیدیدیم و فرآیند اسپرماتوژنز مورد مطالعه قرار گرفت.
مواد و روش‌ها: تعداد 40 سر موش صحرایی نر نژاد ویستار در 5 گروه شامل 4 گروه تجربی و یک گروه کنترل تقسیم شدند. گروه تجربی 1 و 2 به ترتیب روزانه غذای پلت محتوی 5% و %15سیر خام، گروه تجربی 3 و 4 به ترتیب روزانه غذای پلت محتوی 5% و 15% سیر پخته به صورت خوراکی دریافت نمودند. گروه کنترل نیز روزانه به مدت یک ماه غذای پلت استاندارد دریافت نمودند. در پایان، بیضه‌ها و اپی‌دیدیم مورد مطالعه میکروسکوپی قرار گرفتند. سپس داده‌ها با استفاده از نرم افزار SPSS و آزمون Duncan-test تجزیه و تحلیل شدند.
نتایج: این مطالعه نشان داد که میزان تکثیر سلول‌های جنسی در گروهی که غذای محتوی %15 سیر پخته مصرف کردند، در مقایسه با گروه کنترل، افزایش معنی‌داری داشته است (5%≥P) و این میزان در گروهی که از غذای محتوی %15 و %5 سیر خام تغذیه شدند، کاهش معنی‌داری در مقایسه با گروه کنترل نشان داد.
نتیجه‌گیری: تجویز سیر پخته ضمن تأثیرگذاری بر تکثیر سلول‌های جنسی در توبول بیضه و اپی‌دیدیم، روند اسپرماتوژنز را نسبت به گروه کنترل سرعت می‌بخشد. تجویز سیر خام دارای اثرات مخرب روی بافت بیضه و فرایند اسپرماتوژنز در گروه تجربی در مقایسه با گروه کنترل است.

واژه‌های کلیدی: اسپرماتوژنز، هیستوموفومتریک، بیضه، اپیدیدیم، سیر، موش صحرایی
متن کامل [PDF 2088 kb]   (15567 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: بافت شناسي
دریافت: ۱۳۹۲/۵/۹ | پذیرش: ۱۳۹۲/۸/۲۳ | انتشار: ۱۳۹۲/۱۲/۲۵


XML   English Abstract   Printدوره 3، شماره 4 - ( زمستان 1392 ) برگشت به فهرست نسخه ها