:: دوره 3، شماره 2 - ( تابستان 1392 ) ::
جلد 3 شماره 2 صفحات 155-162 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی کیفیت زندگی بیماران مبتلا به لیشمانیوز پوستی شهرستان فسا
شمسی نورپیشه1، محمد مهدی نقی زاده، لیلا نیک روز
1- ، noorpishehs@yahoo.com
چکیده:   (39480 مشاهده)

زمینه و هدف : اسکار ناشی از لیشمانیا و شیوع اختلالات روانپزشکی موضوع مهمی در زندگی افراد مبتلا به بیماری سالک است . با توجه به افزایش شیوع بیماری سالک در شهرستان فسا، هدف این پژوهش بررسی کیفیت زندگی بیماران مبتلا به بیماری سالک شهرستان فسا در سال 89-1388بوده است .

مواد و روش‌ها: این مطالعه توصیفی- تحلیلی به روش مقطعی در سال 1388 بر روی 70 بیمار مبتلا به سالک مراجعه کننده به مرکز بهداشت به روش نمونه‌گیری پی‌درپی انجام شد. از طریق 3 پرسشنامه مشخصات دموگرافیک، SF-36 و DLQI بررسی شد. یافته‌ها با شاخص‌های میانگین و فراوانی نمایش داده شد. مقایسه کیفیت زندگی پوستی در زیر گروه‌های جمعیت با استفاده از آزمون‌های تی و آنالیز واریانس یک طرفه ا نجام شد. رابطه بین کیفیت زندگی پوستی و کیفیت زندگی عمومی با استفاده از ضریب همبستگی پیرسون محاسبه شد.

نتایج : در این مطالعه میانگین نمره DLQI در بیماران 7/13 واحد بود . نمره کل DLQI با سن رابطه معکوس و با طول مدت ابتلا رابطه مستقیم داشت. بیشترین میانگین نمره SF-36 در حیطه نگرش افراد از سلامت عمومی (5/21 ± 1/72) و کمترین آن در حیطه عملکرد اجتماعی (7/27 ± 1/56) بیماران قرار داشت.

نتیجه گیری : با توجه به مطالعه انجام شده می توان با تعیین عوامل مرتبط با کیفیت زندگی افراد مبتلا و بستای برنامه ریزی مسولان در را ه ارتقای آنها از آسیبهای جسمی و روانی جلوگیری کرد .

واژه‌های کلیدی: کیفیت زندگی، کیفیت زندگی پوستی، لیشمانیوز
متن کامل [PDF 905 kb]   (3520 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: انگل شناسي
دریافت: ۱۳۹۲/۶/۲۴ | پذیرش: ۱۳۹۲/۷/۱۴ | انتشار: ۱۳۹۲/۷/۱۴


XML   English Abstract   Printدوره 3، شماره 2 - ( تابستان 1392 ) برگشت به فهرست نسخه ها