:: دوره 2، شماره 3 - ( پاییز 1391 ) ::
جلد 2 شماره 3 صفحات 142-147 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی دیدگاه پرستاران در مورد علل خطاهای دارویی و موانع گزارش دهی آن در بخش کودکان بیمارستان های دانشگاه علوم پزشکی مشهد
معصومه صیدی1، رقیه زردشت
1- ، seidim@umsha.ac.ir
چکیده:   (23999 مشاهده)
زمینه و هدف: ایمنی بیمار یکی از مسایل اصلی در نظام‌های ارایه خدمات مراقبتی است و اشتباهات دارویی یک رخداد شایع بالقوه خطرناک برای بیمار است که می‌تواند در سیستم درمان به عنوان یکی از معیارهای سنجش ایمنی بیمار مورد استفاده قرار گیرد.
مواد و روش‌ها: نوع مطالعه توصیفی- مقطعی است. جمعیت مورد مطالعه شامل 156 پرستار شاغل در چهار بیمارستان مشهد دارای مدرک کارشناسی به بالا و شاغل در بخش کودکان بیمارستان‌های دولتی مشهد بودند. ابزار گردآوری اطلاعات از چهار قسمت تشکیل شد. شامل اطلاعات دموگرافیک، پرسشنامه‌های محقق ساخته علل مختلف خطای دارویی، علل موانع گزارش خطاهای دارویی و پرسش از پرستار که به نظر وی چند درصد از خطاهای دارویی به سرپرستار گزارش می‌شود.
نتایج: مهم‌ترین خطاهای دارویی از دیدگاه پرستاران، خطای پرستار در انتقال دستورات دارویی از پرونده به کاردکس (9/73%)، تجویز دوز اشتباه توسط پزشک و تنظیم نادرست وسایل انفوزیون (1/64%) بود. در پژوهش حاضر اکثر پرستاران 45 درصد خطاهای دارویی را به سرپرستار گزارش می‌دهند. علل موانع گزارش دهی خطاهای دارویی به ترتیب اهمیت کمبود اطلاعات در مورد نحوه گزارش (8/59 %) و فراموش کردن گزارش دهی (8/59 %) بودند.
نتیجه‌گیری:
وجود یک دستورالعمل شفاف در مورد نحوه گزارش و این که به چه کسی و چه موردی را باید گزارش دهند و در نظر گرفتن مصونیت‌های شغلی و قانونی برای افرادی که صادقانه اعتراف به خطا می‌کنند، نوعی ابتکار عمل در جلوگیری از مخفی ماندن خطاها خواهد بود
واژه‌های کلیدی: خطا های دارویی، بخش اطفال، پرستار، موانع گزارش دهی
متن کامل [PDF 1110 kb]   (6208 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پرستاري
دریافت: ۱۳۹۱/۱۱/۲۰ | پذیرش: ۱۳۹۲/۶/۲۳ | انتشار: ۱۳۹۲/۶/۲۳


XML   English Abstract   Printدوره 2، شماره 3 - ( پاییز 1391 ) برگشت به فهرست نسخه ها