:: دوره 3، شماره 3 - ( پاییز 1392 ) ::
جلد 3 شماره 3 صفحات 224-229 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی میزان انطباق وضعیت حفاظت پرتوی بخش پزشکی هسته ای بیمارستان نمازی شیراز با استانداردهای بین المللی
محمدمهدی موحدی، علیرضا مهدیزاده1
1- ، mehdizade@sums.ac.ir
چکیده:   (18640 مشاهده)
زمینه و هدف: پزشکی هسته ای در سال های اخیر با ورود فناوری های جدید نظیرSPECT/CTوPET، شناسایی ملکول های جدید قابل ردیابی و همچنین رادیو داروهای قابل ردیابی پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته است. بیمارستان نمازی شیراز درحال حاضر با توجه به تعداد مراجعه کنندگان از مراکز بزرگ پزشکی هسته ای ایران و جهان محسوب می‌شود. در این طرح داده های جمع آوری شده دربررسی های کمی شامل اندازه گیری آهنگ دوز در مناطق مختلف بخش پزشکی هسته ای و بررسی های کیفی گسترده با استانداردهای جهانی حفاظت در برابر اشعه مقایسه گردیده است و انتظار می‌رود این داده ها در آینده به عنوان مرجعی برای پایش وضعیت حفاظت در برابر اشعه مورد استفاده قرار گیرند.
مواد و روش ها: تندی دوز درنقاط تعیین شده دربخشپزشکی هسته ایدر هر نقطه در سه روز متفاوت و هر بار در 5 اندازه گیری ثبت و میانگین گیری می‌شود. همچنین بررسی صحت عملکرد و استفاده مناسب از وسایلحفاظتی و دوزیمتری انجام گرفته است.
نتایج: طبق اندازه گیری های به عمل آمده میانگین بیشترین تندی دوز در بخش پزشکی هسته ای بیمارستان نمازی مربوط به اتاق SPECTدر کنار تخت در حین تزریق بیمار به میزانµSv/h25 و میانگین کمترین تندی دوز مربوط به پشت دیوار اتاق SPECTکنار اتاق پذیرش به میزانµSv/h 13/0 می‌باشد.
نتیجه گیری: اندازه گیری و بررسی های کیفی نشان می‌دهد که در بخش پزشکی هسته ای بیمارستان نمازی موارد حفاظت پرتوی با دستورالعمل های کمسیون بین المللی حفاظت در برابر اشعه (ICRP) همخوانی دارد.
واژه‌های کلیدی: پزشکی هسته ای، استانداردهای جهانی، حفاظت در برابر اشعه، تندی دوز
متن کامل [PDF 601 kb]   (5371 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: فیزیک پزشکی
دریافت: ۱۳۹۲/۳/۱ | پذیرش: ۱۳۹۲/۶/۲ | انتشار: ۱۳۹۲/۷/۱


XML   English Abstract   Printدوره 3، شماره 3 - ( پاییز 1392 ) برگشت به فهرست نسخه ها