:: دوره 2، شماره 2 - ( تابستان 1391 ) ::
جلد 2 شماره 2 صفحات 78-83 برگشت به فهرست نسخه ها
عوامل مرتبط با انتخاب سزارین در میان زنان باردار ساکن شهر شیراز
مجید موحد1، حلیمه عنایت، اسفندیار غفاری نسب، صدیقه البرزی، روح اله مظفری
1- ، mmovahed@rose.shirazu.ac.ir
چکیده:   (17216 مشاهده)

زمینه و هدف: انجام عمل سزارین معمولا محدود به مواردی است که زایمان از طریق مسیر طبیعی امکان‌پذیر نیست و یا با مخاطرات جدی برای جنین و مادر همراه است، با توجه به این مقدمه انتظار می‌رود، عمل سزارین موارد استفاده اندک و مشخصی داشته باشد و نرخ آن از حد معینی فراتر نرود. اما در کشور ما امروزه نرخ سزارین بیشنر از حد قابل قبول آن گزارش می‌شود. هدف از انجام این مطالعه بررسی عوامل اجتماعی، فرهنگی و جمعیتی مرتبط با انتخاب شیوه زایمان می‌باشد.

مواد و روش‌ها: جامعه آماری زنان باردار ساکن شهر شیراز بوده و حجم نمونه نیز با استفاده از جدول لین 600 نفر بود. روش نمونه‌گیری طبقه‌ای چند مرحله‌ای می‌باشد که با استفاده از پرسش‌نامه، اطلاعات جمع‌آوری و به وسیله‌ی نرم‌افزار SPSS (رگرسیون لجستیک، رگرسیون لجستیک چند متغیره و کی دو) به تجزیه و تحلیل داده‌ها پرداختیم.

نتایج: بخش آمار استنباطی تک متغیره یافته‌ها، حاکی از ارتباط معنادار سن، سن ازدواج، تحصیلات فرد، تحصیلات همسر، وضعیت اشتغال، محل تولد، احساس طبقاتی، نوع زایمان قبلی، سابقه نازایی، محل زایمان قبلی، محل مراقبت‌های بارداری، سابقه سزارین در فامیل و نگرش به سزارین، با انتخاب سزارین بوده ولی میان ماه بارداری، دفعات بارداری و آگاهی، با انتخاب سزارین رابطه معناداری مشاهد نشده است. در نهایت پس از انجام رگرسیون چند متغیره، متغیرهای نگرش، شیوه زایمان، محل مراقبت‌های بارداری، سابقه نازایی، احساس طبقاتی، سن ازدواج، محل تولد، تعداد دفعات بارداری و سابقه سزارین در فامیل وارد معادله شدند.

نتیجه‌گیری: با توجه به یافته‌های تحقیق و ارتباط معنادار میان نوع نگرش به سزارین و انتخاب آن، ضروری است تا جهت مقابله با افزایش بی‌رویه سزارین و رسیدن به حد مطلوب و قابل قبولی از این نوع زایمان (سزارین) نگرش زنان مد نظر قرار گرفته و با اقدامات لازم، شاهد تغییر نگرش در این زمینه باشیم.

واژه‌های کلیدی: زنان باردار- سزارین- زایمان طبیعی- آگاهی از سزارین- نگرش به سزارین
متن کامل [PDF 1003 kb]   (4257 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: آموزش بهداشت
دریافت: ۱۳۹۱/۱۱/۲۳ | پذیرش: ۱۳۹۲/۶/۲۳ | انتشار: ۱۳۹۲/۶/۲۳


XML   English Abstract   Printدوره 2، شماره 2 - ( تابستان 1391 ) برگشت به فهرست نسخه ها