:: دوره 2، شماره 2 - ( تابستان 1391 ) ::
جلد 2 شماره 2 صفحات 66-70 برگشت به فهرست نسخه ها
مطالعه رابطه شیوع افسردگی متعاقب سکته مغزی با عوامل خطر ساز سکته
فرهاد ایرانمنش1، رضا وزیری نژاد، فرانک گدری، نجمه رجب پور
1- ، fpp_farhad@yahoo.com
چکیده:   (19318 مشاهده)

زمینه و هدف: سکته مغزی یک معضل بزرگ بهداشتی است. افسردگی متعاقب سکته از شایع‌ترین اختلالات خلقی در افراد مبتلا به سکته می باشد. هدف از این مطالعه تعین شیوع افسردگی متعاقب سکته و ارتباط آن با عوامل خطرساز سکته مغزی بود.

مواد و روش‌ها: این مطالعه به صورت توصیفی با روش نمونه گیری غیر احتمالی آسان بر روی 100 بیمار مبتلا به سکته مغزی ایسکمیک در بیمارستان علی ابن ابیطالب (ع ) رفسنجان انجام گرفت. تشخیص سکته بر اساس تشخیص بالینی متخصص مغز و اعصاب بود که با استفاده از ام ار ای مغزی تایید شده بود. فراوانی افسردگی بر اساس DSM-IV تعیین و همراه با اطلاعات دموگرافیک و عوامل خطرساز سکته مغزی در پرسشنامه ثبت و نتایج با استفاده از تست‌های آماری T test ، Chi Squareو Fishers Exact Test تجزیه تحلیل آماری گردید.

نتایج: 59 درصد بیماران دچار افسردگی بودند. وفور افسردگی در زنان (38 درصد) به‌طور معنی‌داری در مقایسه با وفور افسردگی در مردان (21 درصد) بیشتر بود. هیچ ارتباط معنی‌داری بین سن و سایر عوامل خطر ساز سکته با افسردگی وجود نداشت. پرفشاری خون (65 درصد) دیابت (50 درصد) و هیپرلیپیدمی (40 درصد) شایع‌ترین عوامل خطرساز سکته مغزی بودند.

نتیجه‌گیری: به‌طور کلی نتایج ما نشان می‌دهد که افسردگی متعاقب سکته از وفور بالایی در جامعه ما برخوردار است و این مسئله در مورد زنان از اهمیت بیشتری برخوردار است. تشخیص و درمان به موقع در بهبود کیفیت زندگی بیماران کمک کننده خواهد بود.

واژه‌های کلیدی: افسردگی سکته مغزی عامل خطرساز
متن کامل [PDF 1700 kb]   (3478 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: آموزش بهداشت
دریافت: ۱۳۹۱/۱۱/۲۳ | پذیرش: ۱۳۹۲/۶/۲۳ | انتشار: ۱۳۹۲/۶/۲۳


XML   English Abstract   Printدوره 2، شماره 2 - ( تابستان 1391 ) برگشت به فهرست نسخه ها