:: دوره 3، شماره 4 - ( زمستان 1392 ) ::
جلد 3 شماره 4 صفحات 363-370 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی میزان شیوع سوء تغذیه پروتئین- انرژی (PEM) در کودکان زیر 5 سال شهر آباده
سید منصور کشفی، علی خانی جیحونی1
چکیده:   (16609 مشاهده)
زمینه و هدف: کمبود پروتئین و انرژی (PEM) از شایعترین انواع سوء تغذیه در دنیاست. بهترین روش پیشگیری، پایش رشد می‌باشد. نمودار رشد، شاخص حساس و مهمی برای شناخت میزان سوء تغذیه در کودکان است.
مواد و روش‌ها: این پژوهش یک مطالعه مقطعی است. نمونه گیری به صورت تصادفی سیستماتیک از پرونده کودکان صورت گرفت. برای شاخص وزن بر حسب سن، تعداد 11158 کودک و برای شاخص قد بر حسب سن، تعداد 10627 کودک مورد مطالعه قرار گرفت. اطلاعات به صورت پرسشنامه و کدگذاری، تجزیه و تحلیل شد. و صدک‌های مختلف قد و وزن کودکان تعیین و با استاندارد NCHS مقایسه گردید. میزان شیوع سوء تغذیه پروتئین- انرژی نیز به تفکیک جنسیت و محل زندگی، با کودک هم سن شهرهای استهبان و نی ریز مورد مقایسه قرار گرفت.
نتایج: نتیجه مقایسه با NCHS، حاکی از پایین بودن قد و وزن کودکان در بیشتر صدک‌ها بوده، خصوصاً در مورد وزن که با افزایش سن، اختلاف واضح‌تر بود. شیوع سوء تغذیه در آباده، در مقایسه با شهرهای استهبان و نی ریز بسیار کمتر نشان می‌داد.
نتیجه گیری: علی رغم زیر استاندارد بودن قد و وزن کودکان زیر 5 سال شهر آباده، سوء تغذیه آزار دهنده‌ای در این شهر مشهود نیست و نسبت به بسیاری از شهرهای مطالعه شده در ایران از وضعیت بهتر و مطلوب تری برخوردار است. جهت پیشگیری، آموزش‌های لازم به والدین کودکان و بهبود وضعیت اقتصادی خانواده‌ها، ضروری است.

واژه‌های کلیدی: سوء تغذیه، پایشن رشد، استاندارد NCHS، تغذیه کمکی
متن کامل [PDF 721 kb]   (4255 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: آموزش بهداشت
دریافت: ۱۳۹۲/۳/۵ | پذیرش: ۱۳۹۲/۹/۴ | انتشار: ۱۳۹۲/۱۲/۲۵


XML   English Abstract   Printدوره 3، شماره 4 - ( زمستان 1392 ) برگشت به فهرست نسخه ها