:: دوره 1، شماره 2 - ( تابستان 1390 ) ::
جلد 1 شماره 2 صفحات 24-31 برگشت به فهرست نسخه ها
تعیین حد مجاز مصرف ماهی از نظر ترکیبات جیوه
عباس اسماعیلی ساری، اسماعیل عبداله زاده، شریف جورابیان شوشتری، سید محمود قاسمپوری1
1- ، Ghasempm@modares.ac.ir
چکیده:   (14846 مشاهده)

زمینه و هدف: متیل جیوه اثرات زیان باری بر روی سیستم تولیدمثل، تنفس و عصبی انسان دارد. یکی از راه‌های عمده در معرض قرارگیری انسان در برابر متیل جیوه، مصرف ماهی و غذاهای دریایی است. این مقاله سعی دارد مطالعاتی را که در طی 6 سال اخیر بر روی سطح جیوه در 21 گونه از ماهیان خلیج فارس، دریای خزر و تالاب انزلی صورت پذیرفته، پوشش دهد و ضمن بیان سطح جیوه، پیشنهاداتی را در مورد تعداد وعده‌های مجاز مصرف ماهی در هر ماه به تفکیک گونه ارائه نماید.

مواد و روش‌ها: نمونه‌های ماهی به آزمایشگاه منتقل شده و تا فرا رسیدن زمان کالبد شکافی در فریزر oC 20- نگهداری شدند. سپس بافت عضله آن‌ها جدا و خشک گردید. نمونه‌های خشک شده به شکل پودر همگن در آمده و میزان غلظت جیوه توسط دستگاه پیشرفته آنالیز جیوه مدل 254 تعیین شد.

نتایج: به طور کلی آلودگی جیوه در ماهیان تالاب انزلی بیشتر از ماهیان صید شده از دریای خزر بود. همچنین در بین تمامی ماهیان مورد مطالعه کفشک ماهی صید شده از خلیج فارس با 61/5 میلی گرم بر کیلوگرم بیشترین میزان جیوه را به خود اختصاص می‌داد که محدودیت شدید مصرف برای خانم‌های باردار و گروه‌های حساس ایجاد می‌کرد.

بحث: با توجه به محاسبات صورت گرفته حدود 50% ماهیان که اکثراً از ماهیان با زنجیره غذایی کوتاه هستند را به راحتی می‌توان در طول سال مصرف نمود. اما در مورد کفشک ماهی (Euryglossa orientalis) و کوسه ماهی (Carcharhinus dussumieri) صید شده از خلیج فارس بایستی ملاحظات ویژه‌ای در مصرف لحاظ گردد. از سوی دیگر در مورد میزان مصرف زیاد ماهی در جامعه صیادی بایستی برنامه ریزی دقیقی صورت گیرد.

واژه‌های کلیدی: متیل جیوه، حد مجاز مصرف ماهی، دریای خزر، خلیج فارس
متن کامل [PDF 2959 kb]   (3329 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: بهداشت محيط
دریافت: ۱۳۹۱/۱۱/۲۳ | پذیرش: ۱۳۹۲/۶/۲۳ | انتشار: ۱۳۹۲/۶/۲۳


XML   English Abstract   Printدوره 1، شماره 2 - ( تابستان 1390 ) برگشت به فهرست نسخه ها