:: دوره 7، شماره 4 - ( زمستان 1396 ) ::
جلد 7 شماره 4 صفحات 565-572 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی آگاهی و نگرش دندان‌پزشکان عمومی در سطح شهرهای مرودشت، فسا و کازرون در ارتباط با میزان رعایت کنترل عفونت در زمان تهیه کلیشه‌های رادیوگرافی داخل دهانی
عبدالعزیز حق نگهدار1، مهران تدین2، علی گل کاری 3
1- گروه رادیولوژی دهان، فک و صورت، دانشکده دندانپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی شیراز، شیراز، ایران
2- کمیته تحقیقات دانشجویی، دانشکده دندانپزشکی واحد بین‌الملل، دانشگاه علوم پزشکی شیراز، شیراز، ایران
3- گروه سلامت دهان و دندانپزشکی اجتماعی، دانشکده دندانپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی شیراز، شیراز، ایران ، golkaria@sums.ac.ir
چکیده:   (1565 مشاهده)
زمینه و هدف: مراجعه‌کنندگان به مراکز دندانپزشکی و کارکنان این رشته مدام در معرض بیماری‌های عفونی نظیر ایدز و هپاتیت قرار دارند. علیرغم پیشرفت‌های وسیع درزمینهٔ کنترل عفونت در طی سالیان اخیر، هنوز مشکلات زیادی در سطح مراکز درمانی خصوصی و دولتی مشاهده می‌گردد. هدف از این مطالعه بررسی آگاهی و نگرش دندان‌پزشکان عمومی در سطح شهرهای مرودشت، فسا و کازرون در ارتباط با میزان رعایت کنترل عفونت در زمان تهیه کلیشه‌های رادیوگرافی داخل دهانی است.
مواد و روش‌ها: این مطالعه مقطعی-تحلیلی و جامعه موردپژوهش دندان‌پزشکان شاغل در شهرستان‌های مرودشت، فسا و کازرون بود. از هر شهرستان 15 دندان‌پزشک به‌صورت تصادفی انتخاب شدند. اطلاعات توسط پرسشنامه جمع‌آوری شد. تجزیه‌وتحلیل نتایج توسط تست‌های one-way ANOVA، student’s t-test و pearson’s correlation coefficient انجام گرفت.
نتایج: میانگین نمرات آگاهی (از 12 نمره) در شهرستان فسا 66/5، مرودشت 4/6، کازرون 06/4 و میانگین کل 37/5 شد. میانگین نمرات نگرش (از 12 نمره) در شهرستان فسا 2/6، مرودشت 86/6، کازرون 06/5 و میانگین کل 04/6 به دست آمد. آگاهی دندان‌پزشکان شهرستان مرودشت در مقایسه با کازرون با اختلاف معناداری بالاتر بود. درکل میزان آگاهی و نگرش دندان‌پزشکان در مورد رعایت کنترل عفونت در هنگام تهیه رادیوگرافی در حد خوب نیست.
نتیجه‌گیری: نیاز به تأکید بیشتر به مقوله‌ی کنترل عفونت در زمان تهیه رادیوگرافی‌های داخل دهانی در آموزش‌های دندانپزشکی جهت ارتقای آگاهی و تصحیح نگرش دندان‌پزشکان نسبت به این موضوع از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
 
واژه‌های کلیدی: آگاهی، نگرش، دندان‌پزشکان، کنترل عفونت، رادیوگرافی
متن کامل [PDF 319 kb]   (295 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: دندانپزشكي
دریافت: ۱۳۹۵/۶/۹ | پذیرش: ۱۳۹۵/۱۲/۲۴ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۲/۲۰


XML   English Abstract   Printدوره 7، شماره 4 - ( زمستان 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها