:: دوره 5، شماره 1 - ( بهار 1394 ) ::
جلد 5 شماره 1 صفحات 111-119 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی اثرات زیست بوم برفعالیت ضد میکروبی عصاره گیاهان دارویی بومی استان فارس
عبدالرسول ذاکرین1، الهه احمدی 2، مهدی فصیحی رامندی3، سارا عبداللهی4، علیرضا مولازاده4، سمیه جعفری4، قادر اله وردی5، سید امین کوهپایه6، محمدحسن مشکی باف5
1- دانشگاه آزاد اسلامی، واحد جهرم، گروه مهندسی کشاورزی، جهرم، ایران.
2- دانشگاه آزاد اسلامی، واحد جهرم، گروه مهندسی کشاورزی، جهرم، ایران. ، e_ahmadi1980@yahoo.com
3- دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله، دانشکده پزشکی، مرکز تحقیقات بیولوژی مولکولی، تهران، ایران.
4- گروه میکروب شناسی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی فسا، فسا، ایران.
5- گروه بیوشیمی بالینی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی فسا، فسا، ایران.
6- گروه فارماکولوژی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی فسا، فسا، ایران.
چکیده:   (8921 مشاهده)

 

زمینه و هدف: شرایط اکولوژیک، بر تولید مواد مؤثر دارویی گیاهان تاثیرگذار است. هدف از این مطالعه بررسی تاثیرات شرایط اکولوژیک رویشگاه بر اثرات آنتی باکتریال گیاهان دارویی است.

 

مواد و روش­ها: فعالیت ضد باکتریایی عصاره هیدروالکلی 8 گیاه دارویی از دو منطقه سپیدان و فسا شامل: زنیان، بوزیدان، برگ بو، زیره سیاه، کاکوتی، رزماری، آویشن پهن و اسطوخودوس، به روش­ انتشار از دیسک، چاهک­گذاری و تعیین حداقل غلظت ممانعت کننده از رشد مورد بررسی قرار گرفت. داده­های اقلیمی از ایستگاه هواشناسی سینوپتیک دو منطقه، استخراج و با نتایج به دست آمده، مقایسه شد.

 

نتایج: در مقایسه با استاندارد آنتی بیوتیکی، اثرات آنتی باکتریال علیه S. aureus در گیاهان فسا، زنیان، آویشن شیرازی، برگ بو و رزماری با بیشترین اثر و زیره سیاه با کمترین اثر؛ در گیاهان سپیدان زنیان، آویشن شیرازی و رزماری با بیشترین اثر و زیره سیاه با کمترین اثر؛ اثرات آنتی باکتریال علیه E.coli، در گیاهان فسا، آویشن شیرازی با بیشترین اثر و زیره سیاه و اسطوخودوس با کمترین اثر و در گیاهان سپیدان، زنیان با بیشترین اثر و زیره سیاه، اسطوخودوس و برگ بو با کمترین اثر و اثرات آنتی باکتریال علیه P.aeroginosa در گیاهان فسا، آویشن شیرازی و کاکوتی با بیشترین اثر و زیره سیاه با کمترین اثر و در گیاهان سپیدان آویشن شیرازی با بیشترین اثر و زیره سیاه با کمترین اثر، را داشتند.

نتیجه‌گیری: با توجه به وجود تفاوت در اثرات آنتی باکتریال عصاره­های دو اقلیم<span style="color: black font-family: " b="" nazanin"="" font-size:="" 10pt="" mso-ansi-font-size:="" 8.0pt="" mso-ascii-font-family:="" "times="" new="" roman"="" mso-hansi-font-family:="" roman""="" lang="AR-SA">، پیشنهاد می­شود که محققین علوم مرتبط نگاهی دقیق­تر به تاثیرات مذکور در مطالعات داشته باشند.

  

واژه‌های کلیدی: مواد مؤثر دارویی، عصاره هیدروالکلی، اثرات آنتی باکتریال
متن کامل [PDF 1193 kb]   (2689 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: گیاهان دارویی
دریافت: ۱۳۹۳/۱۰/۳۰ | پذیرش: ۱۳۹۴/۱/۳۰ | انتشار: ۱۳۹۴/۳/۳۰


XML   English Abstract   Printدوره 5، شماره 1 - ( بهار 1394 ) برگشت به فهرست نسخه ها