[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: ثبت نام :: تماس با ما ::
:: دوره 6، شماره 1 - ( بهار 1395 ) ::
جلد 6 شماره 1 صفحات 52-59 برگشت به فهرست نسخه ها
تعیین مقاومت آنتیبیوتیکی متقاطع کلبسیلا پنومونیه و شناسایی سویههای با حساسیت وابسته به دوز نسبت به سفپیم
غلامرضا پورعلی شش بلوکی1، جلال مردانه2، زهرا حسین زاده3
1- گروه میکروبیولوژی، پردیس علوم و تحقیقات فارس، دانشگاه آزاد اسلامی، شیراز، ایران
2- گروه میکروب شناسی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی گناباد، گناباد، ایران ، Jalalmardaneh@yahoo.com
3- گروه میکروبشناسی و ویروسشناسی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی شیراز، شیراز، ایران
واژه‌های کلیدی: بیماران بستری در بیمارستان، عفونت باکتریایی، کلبسیلا پنومونیه، الگوی مقاومت آنتیبیوتیکی
متن کامل [PDF 909 kb]   (1933 دریافت)     |   چکیده (HTML)  (5106 مشاهده)
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ميكروبیولوژی
دریافت: ۱۳۹۴/۶/۳۰ | پذیرش: ۱۳۹۴/۱۱/۲۲ | انتشار: ۱۳۹۵/۳/۲۸
متن کامل:   (10547 مشاهده)

 مقدمه

کلبسیلا پنومونیه به خانواده انتروباکتریاسیه تعلق دارد. عفونت‏های ناشی از کلبسیلا پنومونیه تولیدکننده کارباپنمازها ([KPCs]Klebsiella pneumoniae carbapenemases) یک مشکل مهم در حال افزایش در سراسر جهان هستند. به دلیل محدود بودن انتخاب‏های درمانی، علاوه بر چالش‏های کنترل عفونت که در حال افزایش هستند عفونت‏های ناشی از این ارگانیسم پزشکان را با چالش‏های جدی در درمان روبرو کرده است (1). باکتری‏های خانواده انتروباکتریاسیه‏ها در بین عوامل ایجادکننده عفونت‏های بیمارستانی هستند. شناسایی سریع باکتری‏های تولیدکننده KPC به وسیله روش‏های آزمایشگاهی به منظور دست‏یابی به روش‏های کنترل عفونت بسیار حائز اهمیت هستند (2 و 3). 

پیدایش مقاومت دارویی یک مشکل عمده در درمان بیماران مبتلا به بیماری‏های عفونی در تمام جهان است. در بین عفونت‌‏های اکتسابی از بیمارستان و عفونت‌‏های طولانی مدت مرتبط با مراقبت‏های بهداشتی، انتروباکتریاسیه‏های مقاوم به کارباپنم‏ (به ویژه کلبسیلا پنومونیه) از عوامل مهم  مرگ و میر                                   می‌باشند. به طور قابل توجهی مرگ و میر بسیار بالایی (30 تا 70 درصد) در بین بیماران مبتلا به باکتریمی یا عفونت‏های تنفسی ناشی از کلبسیلا پنومونیه تولیدکننده کارباپنمازها وجود دارد (4 و 5).  

در ایالات متحده در سال 2013 شیوع عفونت‏های بالینی کلبسیلا پنومونیه در بیمارستان‏های با مراقبت‏های طولانی مدت در مقایسه با واحد‏های مراقبت ویژه بیمارستانی کوتاه مدت، بالاتر بوده است (6). اگر چه کلبسیلا پنومونیه دارای آنزیم‏های پنی‏سیلیناز کروموزمی است، این ارگانیسم نیز دارای پلاسمیدهای متعدد کدکننده مقاومت چنددارویی می‏باشد (7). کسب پلاسمیدهای مقاومت و وقوع موتاسیون‏های کروموزومی که سبب بروز مقاومت به فلوروکینولون‏ها می‏شود باعث شده که اغلب درمان عفونت ناشی از کلبسیلا پنومونیه مرتبط با عفونت‏های مراقبت‏های بهداشتی فقط به وسیله استفاده از کارباپنم‏ها به عنوان آخرین خط درمانی آنتی‏بیوتیکی انجام ‏شود (8). آنتی‏بیوتیک‏ها معمولا کمتر بر روی کلبسیلا پنومونیه تولیدکننده آنزیم KPC موثر هستند. در حقیقت بسیاری از این سویه‏ها به کلیستین، تیگسیکلین و حداقل یکی از آمینوگلیکوزیدها حساس هستند اما برخی از آن‌ها حتی به این داروها نیز مقاوم هستند (6).

عفونت‏های ناشی از کلبسیلا پنومونیه تولیدکننده کارباپنماز همراه با افزایش هزینه‏های درمانی و بستری شدن طولانی مدت در بیمارستان و شکست درمانی و مرگ و میر همراه خواهد بود. پیش‏آگهی ضعیفی از عفونت‏های ناشی از باکتری‏های گرم منفی تولیدکننده کارباپنماز گزارش شده است. در گزارشی از ایالات متحده آمریکا که بر روی عفونت‏های گردش خون ناشی از باکتری‏های تولیدکننده کارباپنماز در سال 2011 انجام شده است بیماران میزان مرگ و میر 47 تا 66 درصد را نشان داده‌اند. در مطالعه‏ای نشان داده شده که ریسک خطر مرگ در بیماران مبتلا به عفونت‏های ناشی از این سویه‏ها 2 برابر افزایش دارد (9).

با توجه به استفاده گسترده از آنتی‏بیوتیک‏ها در ایران و افزایش خطر مقاومت دارویی، اهداف این مطالعه شامل تعیین پروفایل مقاومت آنتی‏بیوتیکی ایزوله‏های بالینی کلبسیلا پنومونیه نسبت به متداول‏ترین داروهای مورد استفاده در درمان عفونت‏های ناشی از این باکتری، شناسایی ایزوله‏های با حساسیت وابسته به دوز (SDD) نسبت به سفپیم، مشخص نمودن مقاومت متقاطع در بین ایزوله‏ها و بررسی توانایی تولید آنزیم AmpC-beta-lactamase بود.

مواد و روش‌ها

 جامعه مورد مطالعه و نمونه‌گیری: در این مطالعه مقطعی که در طی یک سال از فروردین تا اسفند سال 1393 انجام شد، نمونه‌های مختلف بیماران (خون، ادرار، زخم، تراشه، برونکوآلوئلار لاواژ) بستری در بیمارستان‏های فقیهی، قطب‏الدین و نمازی شیراز جمع‏آوری گشت و برای هر یک پرسشنامه (سن، جنس، ملیت، نوع نمونه) تنظیم‌شده و کد‏گذاری گردید. نمونه‌گیری از افراد پس از مشخص نمودن هدف مطالعه برای آن‌ها و کسب رضایت کتبی آگاهانه از هر یک از افراد تحت مطالعه صورت پذیرفت.   

جداسازی و شناسایی باکتری: نمونه‏ها در طی 1 تا 2 ساعت بر روی محیط‌های معمول میکروب‌شناسی شامل محیط‌های بلاد آگار و مک‏کانکی آگار (شرکت سازنده: Merck Company, Germany) کشت (خطی یا شطرنجی) داده شدند و پس از انکوباسیون در دمای 37 درجه سانتی‏گراد به مدت یک شبانه‌روز، از نظر رشد و تشکیل کلونی بر روی محیط‌ها مورد بررسی قرار گرفتند. باکتری‌های گرم منفی جدا‏شده به کمک تست‏های مورفولوژی و بیوشیمیایی اولیه شامل رنگ‌آمیزی گرم، تست اکسیداز، کاتالاز و حرکت (شرکت سازنده: Merck Company, Germany) شناسایی اولیه شدند. سپس با استفاده از تست‏های بیوشیمیایی تعبیه شده در سیستم تشخیصی API 20E (Biomerieux Co., France) طراحی‏شده برای انتروباکتریاسیه‏ها و به دست آوردن کد ارگانیسم و وارد نمودن کد در نرم افزار API، مورد شناسایی نهایی قرار گرفتند (8).

تعیین حساسیت باکتری‏های جداشده به آنتی‏بیوتیک‏ها: در این مطالعه به کمک روش استاندارد دیسک دیفیوژن و بر اساس پروتکل ارائه‌شده توسط سازمان استاندارهای بالینی و آزمایشگاهی (CLSI 2014) (10، 11) و استفاده از دیسک‌های 8 آنتی‏بیوتیک (شرکت سازنده: Rosco, Danish) شامل سفوکسیتین (FOX، 30μg)، آمیکاسین (AMI، 30μg)، سیپروفلوکساسین (CIP، 5μg)، سفتازیدیم (CAZ، 30μg)، سفپیم (CPM، 30μg)، جنتامایسین (GM، 10μg)، ایمی‏پنم (IMP، 10μg)، کلیستین (CO، 10μg) حساسیت آنتی‏بیوتیکی سویه‌های جداشده مورد مطالعه قرار گرفت. در این روش با استفاده از نرمال سالین (سرم فیزیولوژی) رقت با معادل 5/0 مک ‏فارلند از باکتری تهیه گردید و کشت بر روی محیط مولرهینتون آگار انجام شد. پس انکوباسیون محیط‌ها در دمای 2 ± 35 درجه سانتی گراد به مدت 16 تا 18 ساعت، نتایج خوانده شدند.

شناسایی سویه‏های با حساسیت وابسته به دوز (SDD): جهت شناسایی ایزوله‏های SDD بر اساس پروتکل CLSI(2014) از روش استاندارد دیسک دیفیوژن استفاده شد (10). سویه‏هایی که دارای هاله عدم رشد با قطر 24-19 میلی‏متر در اطراف دیسک سفپیم داشتند به عنوان SDD در نظر گرفته شدند (10).

شناسایی سویه‏های تولیدکننده AmpC-beta-lactamase با استفاده از تست فنوتیپی: در این روش از دیسک‏های آنتی‏بیوتیکی سفوکسیتین (FOX، 30μg) و سفپیم (CPM، 30μg) استفاده شد. ایزوله‏هایی که مقاوم به سفوکسیتین و حساس به سفپیم بودند به عنوانAmpC-beta-lactamase  مثبت در نظر گرفته شدند (10). 

آنالیز آماری: نتایج حاصل از مطالعه به کمک نرم­افزار SPSS (SPSS Inc،Chicago، Il،USA) ویرایش 19 مورد تجزیه و تحلیل آماری قرار گرفت.

نتایج

بیماران در محدوده سنی 2 تا 60 سال قرار داشتند که اغلب آن‌ها در طیف سنی 30 تا 40 سال بودند. 54 درصد بیماران مرد بودند. در این مطالعه 111 سویه کلبسیلا پنومونیه مورد بررسی قرار گرفت. آنالیز نتایج تست‏های تعیین حساسیت دارویی نشان داد که به ترتیب کلستین و ایمی‏پنم موثرترین آنتی‏بیوتیک‏ها بر علیه باکتری‏های جداشده بودند. در بین آنتی‏بیوتیک‏های کلاس بتالاکتام، ایزوله جدایه بهترین پاسخ را به نسل چهارم سفالوسپورین‏ها (1/44%) نشان دادند. ایزوله جدایه در کلاس داروهای آمینوگلیکوزیدی مورد بررسی بهترین پاسخ را به آمیکاسین نشان دادند. چهار ایزوله (6/3 درصد ایزوله جدایه) به کلستین مقاومت نشان دادند (جدول 1). در این مطالعه هیچ ایزوله جدایه مقاوم به همه داروها (PDR) مشاهده نشد.

جدول 1.  پروفایل حساسیت آنتی‏بیوتیکی ایزوله‏های کلبسیلا پنومونیه (n=111)

SDD (%)

Resistant (%)

Sensitive (%)

آنتی بیوتیک

6.3

56

44*

Cefepime

-

62

38

Ceftazidime

-

59

41

Cefoxitin

-

41

59

Gentamicin

-

35

65

Amikacin

-

33

67

Ciprofloxacin

-

12

88

Imipenem

-

4

96

Colistin

*Sensitive and SDD (%)

در بررسی نتایج حساسیت دارویی نسبت به سفپیم بر اساس استانداردهای CLSI، 3/6 درصد ایزوله‏ها (7 ایزوله جدایه) با حساسیت وابسته به دوز بودند که 5 ایزوله جدایه به آنتی‏بیوتیک سیپروفلوکساسین مقاوم بودند و تنها یک ایزوله جدایه به همه داروهای مورد بررسی حساسیت نشان داد. 6 سویه از 7 ایزوله جدایه  SDDبه آنتی‏بیوتیک‏های کلاس آمینوگلیکوزیدها (جنتامایسین، آمیکاسین) حساسیت نشان دادند (جدول 2). بررسی الگوی Cross-resistance نشان داد که 3/33 درصد ایزوله جدایه به داروهای کلاس آمینوگلیکوزید‏های مورد بررسی مقاوم بودند. 2/7 درصد ایزوله جدایه کلبسیلا پنومونیه مورد مطالعه Multidrug resistance بودند و در عین حال به 3 کلاس آنتی‏بیوتیکی بزرگ مورد بررسی یعنی سفالوسپورین‏ها، کارباپنم‏ها و کینولون‏ها (سیپروفلوکساسین) پاسخ نداده‏اند. 16 ایزوله جدایه (4/14 درصد ایزوله جدایه) هم‌زمان به آمینوگلیکوزیدها (جنتامایسین، آمیکاسین) و کینولون‏ها (سیپروفلوکساسین) مقاوم بودند. 37 ایزوله جدایه همزمان به

جدول 2- الگوی مقاومت آنتی‏بیوتیکی سویه‏های کلبسیلا پنومونیه SDD نسبت به سفپیم (n=7)

Resistant (%)

Sensitive (%)

Strain No.

Cefoxitin, Ciprofloxacin, Ceftazidime

Gentamicin, Amikacin, Imipenem, Colistin

1

Gentamicin, Amikacin, Ciprofloxacin

Imipenem, Colistin, Cefoxitin, Ceftazidime

2

Cefoxitin, Ceftazidime

Ciprofloxacin, Gentamicin, Amikacin, Imipenem, Colistin

3

Cefoxitin, Ceftazidime, Ciprofloxacin

Gentamicin, Amikacin, Imipenem, Colistin

4

Ciprofloxacin

Cefoxitin, Ceftazidime, Gentamicin, Amikacin, Imipenem, Colistin

5

Cefoxitin, Ciprofloxacin, Ceftazidime

Gentamicin, Amikacin, Imipenem, Colistin

6

-

Ciprofloxacin, Cefoxitin, Ceftazidime, Gentamicin, Amikacin, Imipenem, Colistin

7

جدول 3- الگوهای Cross-resistance در ایزوله‏های بالینی کلبسیلا پنومونیه (n=111)

No.

Antibiotics

Pattern

37

Gentamicin, Amikacin

1

31

Cefoxitin, Ciprofloxacin

2

16

Gentamicin, Amikacin, Ciprofloxacin

3

10

Cefoxitin, Ceftazidime, Imipenem, Cefepime

4

10

Ciprofloxacin, Imipenem

5

9

Gentamicin, Amikacin, Imipenem

6

8

Gentamicin, Imipenem, Ciprofloxacin

7

8

Gentamicin, Imipenem, Ciprofloxacin, Cefepime

8

1

Gentamicin, Amikacin, Colistin

9

1

Gentamicin, Amikacin, Colistin, Ciprofloxacin

10

جنتامایسین و آمیکاسین مقاوم بودند (جدول 3).

بحث و نتیجه‌گیری

اگرچه توجه بسیاری از محققین بر روی مقاومت آنتی‏بیوتیکی در باکتری‏های جدا شونده از بیماران در بیمارستان‏ها و نیز باکتری‏هایی که به طور مستقیم اثر مخرب بر روی سلامتی انسان دارند انجام شده است، اما گسترش مقاومت نسبت به آنتی‏بیوتیک‏ها یک پدیده اکولوژیکی طبیعی است که حاصل بیلیون‏ها سال تکامل است (12). به دلیل استفاده وسیع از آنتی‏بیوتیک‏ها در جهان در بخش‏های مختلف از جمله پزشکی، در درمان حیوانات، کشاورزی، پرورش زنبور عسل و نیز صنایع نفت و دریایی و نیز استفاده در برخی از آزمایشگاه‏ها جهت مطالعات و دستکاری‏های ژنتیکی، فشار تکاملی برای ظهور مقاومت آنتی‏بیوتیکی بسیار بالا است (14-11). 

در مطالعه حاضر مقاومت به آنتی‏بیوتیک‏های روتین مورد استفاده در درمان عفونت‏های ناشی از باکتری‏های گرم منفی نسبتا بالا بود و بیشترین مقاومت‏ها به بتالاکتام‏ها (2/62 درصد مقاومت به سفتازیدیم، 6/58 درصد به سفوکسیتین، 9/55 درصد مقاومت به سفپیم) مشاهده شد، 3/33 درصد ایزوله‏ها به آمینوگلیکوزیدها (جنتامایسین و آمیکاسین) و 3/33 درصد نسبت به سیپروفلوکساسین مقاوم بودند. مطالعات انجام شده در نقاط مختلف جهان نتایج متفاوتی از مقاومت به سیپروفلوکساسین را نشان داده‏اند. به طوری که در مطالعه Paterson و همکاران در سال 2000 بر روی سویه‏های کلبسیلا پنومونیه ایزوله شده از بیماران مبتلا به باکتریمی، 5/5 درصد ایزوله‏ها مقاوم به سیپروفلوکساسین بوده‏اند (15). در مطالعه‏ای در ترکیه 42 درصد ایزوله‏ها مقاوم به سیپروفلوکساسین بوده‏اند. در آرژانتین، ایالات متحده آمریکا و تایوان به ترتیب 15، 9 و 6 درصد ایزوله‏های کلبسیلا پنومونیه مقاوم به سیپروفلوکساسین بوده‏اند. در مقابل در ایزوله‏های کلبسیلا پنومونیه ایجادکننده باکتریمی در آفریقای جنوبی، استرالیا و بلژیک هیچ مورد مقاومت به سیپروفلوکساسین مشاهده نشده است (15). در مطالعه Al-Marzooq و همکاران در سال 2014 در مالزی 71 درصد ایزوله‏های کلبسیلا پنومونیه مقاوم به سیپروفلوکساسین گزارش شده‏اند (16). در مقایسه میزان مقاومت دارویی به سیپروفلوکساسین در بین ایزوله‏های شایع در کشور ما در مقایسه با بسیاری از کشورها از جمله آمریکا، استرالیا، تایوان، آفریقای جنوبی، بلژیک، آرژانتین بسیار بالاتر است به طوری که استفاده
از این آنتی‏بیوتیک باید با ملاحظات خاصی صورت گیرد اما نسبت به کشورهای مالزی و ترکیه مقاومت به سیپروفلوکساسین کمتر است (16).

نتایج حاصل از مطالعه حاضر نشان داد که 7/11 درصد ایزوله‏ها به ایمی‏پنم مقاوم هستند که به عنوان دارویی که به عنوان آخرین خط درمانی جهت عفونت ناشی از باکتری‏های گرم منفی استفاده می‏شود مقاومت نسبتا بالایی است. از سوی دیگر 6/3 درصد ایزوله‏ها به داروی کلیستین مقاوم بودند که نشان از افزایش مقاومت به این آنتی‏بیوتیک دارد. Marchain و همکاران 5 سویه کلبسیلا پنومونیه مقاوم به کلیستین و کارباپنم را شرح داده‏اند. افزایش استفاده از کلیستین جهت درمان عفونت‏های باکتری‏های گرم منفی مقاوم به چنددارو منجر به ظهور مقاومت به کلیستین در کلبسیلا پنومونیه در سراسر جهان از جمله کشورهای اروپایی شده است و میزان آن در حال افزایش است (17).

ایزوله‌‏های کلبسیلا پنومونیه تولید کننده کارباپنماز به بسیاری از عوامل ضدمیکروبی دیگر مورد استفاده در درمان باکتری‏های گرم منفی از جمله کینولون‏ها و آمینوگلیکوزیدها مقاوم هستند (18). در مطالعه حاضر (8 ایزوله) هم‌زمان به آمینوگلیکوزید‏ها (جنتامایسین، آمیکاسین)، کینولون‏ها (سیپروفلوکساسین) و کارباپنم‏ها (ایمی‏پنم) مقاوم بودند. آنالیز نتایج Cross-resistance نشان داد که 2/7 درصد سویه‏های کلبسیلا پنومونیه مورد مطالعه دارای مقاومت چنددارویی (Multidrug resistance) بوده و به 3 کلاس آنتی‏بیوتیکی بزرگ مورد بررسی یعنی سفالوسپورین‏ها، کارباپنم‏ها و کینولون‏ها مقاوم بودند. 9 درصد ایزوله‏ها (10 مورد) به هیچ یک از بتالاکتام‏های مورد بررسی پاسخ ندادند، همین طور 8 سویه هم‌زمان به جنتامایسین، ایمی‏پنم، سیپروفلوکساسین و سفپیم مقاومت نشان دادند. همچنین نزدیک به 60 درصد سویه‏ها به نسل چهارم سفالوسپورین‏ها مقاوم بودند. در مطالعه Barakzahi و همکاران در زاهدان میزان حساسیت به ایمی‏پنم، جنتامایسین و سیپروفلوکساسین به ترتیب 52%، 36% و 20% گزارش شده است. در مقایسه با نتایج مطالعه ما، میزان حساسیت به این داروها در زاهدان بسیار پایین‏تر است که می‏تواند نشان دهنده آن باشد سویه‏های مقاوم در آنجا ممکن است به دلیل رفت و آمد بسیار مهاجران از کشورهای همسایه وارد شده باشند (19). در
مطالعه Mardaneh و همکاران پلی‏میکسین B، کلیستین و ایمی‏پنم موثرترین داروها بر علیه سویه‏های کلبسیلا تولیدکننده آنزیم‏های بتالاکتامار وسیع‏الطف (ESBL) بوده‏اند (20).

سویه‏های SDD مقاومت بالایی به کینولون‏ها (سیپروفلوکساسین) نشان دادند به طوری که 6 سویه از 7 سویه SDD به این دارو مقاوم بودند و در نتیجه از کینولون‏ها نباید به عنوان جایگزین جهت درمان عفونت‏های ناشی از این سویه‏ها استفاده نمود. خوشبختانه تمام سویه‏های SDD به کارباپنم‏ها (ایمی‏پنم) حساس بودند و ایمی‏پنم جایگزین مناسبی برای درمان بیماران مبتلا به بیماری‏های ایجادشونده توسط این سویه‏ها است. همچنین همه سویه‏های SDD به آنتی‏بیوتیک کلیستین حساسیت نشان دادند. از آنجایی که که الگوی مقاومت دارویی در کشورهای مختلف و حتی در مناطق مختلف یک کشور متفاوت است و نیز این پروفایل مقاومت با گذشت زمان و افزایش استفاده از داروها مداوم در حال تغییر است ضرورتا نیاز به بررسی‏های دوره‏ای و منظم الگوی مقاومت به منظور دست‏یابی به یک رژیم درمانی مناسب جهت درمان بیماران است. افراد دارای نقص و ضعف سیستم ایمنی مانند مبتلایان به بیماری HIV،  دریافت‏کنندگان داروهای سرکوب‏کننده سیستم ایمنی‏، دریافت‏کنندگان پیوند عضو، افراد دیالیزشونده، مبتلایان به سرطان، نوزادان و سالخوردگان از گروه‏های در خطر بالای عفونت ناشی از ارگانیسم‏های موجود در مواد غذایی و نیز محیط‏های بیمارستانی هستند. برخی از مقاومت‏ها در نتیجه استفاده از آنتی‏بیوتیک‏ها در صنایع دیگر از جمله کشاورزی،  دامداری و پرورش ماهی اتفاق می‏افتد. زیرا در این صنایع از برخی داروهای ضدمیکروبی جهت افزایش تولید، باردهی و در نتیجه رسیدن به سود اقتصادی بالاتر استفاده  می‏شوند (28-21).

همه نتایج حاصل از مطالعه حاضر نگران کننده و نشان از افزایش رو به رشد مقاومت‏های چنددارویی در بین باکتری‏های بیماری‌زای بیمارستانی دارد. انتقال این ایزوله‏های بیمارستانی به افراد جامعه ممکن است سبب گسترش مقاومت دارویی و بیماری‏زایی در جامعه به ویژه در افرادی که دارای ضعف سیستم ایمنی هستند، شود. نتایج حاصله نشان از آن دارد که آنتی‏بیوتیک‏های بتالاکتام روتین عملا در درمان عفونت‏های بیش از 55 درصد ایزو‏های کلبسیلا پنومونیه موثر نیستند و استفاده از آن‌ها در درمان علاوه بر بالا رفتن هزینه‏های درمانی سبب بروز هر چه بیشتر مقاومت دارویی خواهد شد؛ در نتیجه ضرورتا پیشنهاد می‏شود که رژیم درمانی مورد استفاده توسط پزشکان حتما بر اساس نتایج آنتی‏بیوگرام انجام شده توسط آزمایشگاه میکروب‏شناسی بالینی باشد.

تشکر و قدردانی

از همکاری آزمایشگاه میکروب‏شناسی بیمارستان قطب‏الدین شیراز نهایت تشکر و قدردانی را داریم.

تعارض منافع

نویسندگان هیچ گونه تعارض منافعی را اعلام نکرده اند.

References

1. Paterson DL, Bonomo RA. Extended-spectrum beta-lactamases: a clinical update. Clinical Microbiology Reviews. 2005; 18 (4):657-686.

2. Adams-Sapper S, Nolen S, Donzelli GF, Lal M, Chen K, Justo da Silva LH, et al. Rapid induction of high-level carbapenem resistance in heteroresistant KPC-producing Klebsiella pneumoniae. Antimicrob Agents Chemother. 2015;59(6):3281-9.

3. Karabinis A, Paramythiotou E, Mylona-Petropoulou D, Kalogeromitros A, Katsarelis N, Kontopidou F, et al. Colistin for Klebsiella pneumoniae-associated sepsis. Clin Infect Dis. 2004; 38(1): 7-9.

4. Deleo FR, Chen L, Porcella SF, Martens CA, Kobayashi SD, Porter AR, et al. Molecular dissection of the evolution of carbapenem-resistant multilocus sequence type 258 Klebsiella pneumoniae. Proc Natl Acad Sci USA. 2014; 111(13):4988-93.

5. Snitkin ES, Zelazny AM, Thomas PJ, Stock F, NISC Comparative Sequencing Program Group, Henderson DK, et al. Tracking a hospital outbreak of carbapenem-resistant Klebsiella pneumoniae with wholegenome sequencing. Sci Transl Med. 2012; 4(148): 116.

6. Vuotto C, Longo F, Balice MP, Donelli G, Varaldo PE. Antibiotic Resistance Related to Biofilm Formation in Klebsiella pneumoniae. Pathogens. 2014; 3(3):743-58.

7.  Varaldo PE, Nicoletti G, Schito GC, Maida A, Facinelli B, Stefani S, et al. Circulation in Italy of beta-lactamase-producing strains within the major groups of bacterial pathogens. Eur J Epidemiol. 1990; 6(3):287-92.

8. Traub WH, Schwarze I, Bauer D. Nosocomial outbreak of cross-infection due to multiple-antibiotic-resistant Klebsiella pneumoniae: Characterization of the strain and antibiotic susceptibility studies. Chemotherapy. 2000; 46 (1):1-14.

9. Arnold RS, Thom KA, Sharma S, Phillips M, Kristie Johnson J, Morgan DJ. Emergence of Klebsiella pneumoniae carbapenemase-producing bacteria. South Med J. 2011; 104(1):40-5.

10. Clinical and Laboratory Standards Institute (CLSI). 2014; 31(1).

11. Rabani Z, Mardaneh J. Emergence of Multidrug-Resistant Pseudomonas aeruginosa: Detection of Isolates harboring blaCTX gene causing infections in hospital and determination of their susceptibility to antibiotics. Armaghane danesh. 2015; 20 (8):689-705.

12. Bhullar K, Waglechner N, Pawlowski A, Koteva K, Banks ED, Johnston MD, et al. Antibiotic resistance is prevalent in an isolated cave microbiome. PLoS One. 2012; 7(4): 34953.

13. D'Costa VM, King CE, Kalan L, Morar M, Sung WW, Schwarz C, et al. Antibiotic resistance is ancient. Nature. 2011; 477(7365):457-61.

14. Hernández J, Stedt J, Bonnedahl J, Molin Y, Drobni M, Calisto-Ulloa N, et al. Human-associated extended-spectrum β-lactamase in the Antarctic. Appl Environ Microbiol. 2012; 78(6):2056-8.

15. Paterson DL, Mulazimoglu L, Casellas JM, Ko WC, Goossens H, Von Gottberg A, et al. Epidemiology of ciprofloxacin resistance and its relationship to extended-spectrum beta-lactamase production in Klebsiella pneumoniae isolates causing bacteremia. Clin Infect Dis. 2000; 30(3):473-8.

16. Al-Marzooq F, Mohd Yusof MY, Tay ST, et al. Molecular analysis of ciprofloxacin resistance mechanisms in Malaysian ESBL-producing Klebsiella pneumoniae isolates and development of mismatch amplification mutation assays (MAMA) for rapid detection of gyrA and parC mutations. Biomed Res Int. 2014; 2014:601630.

17. Ah YM, Kim AJ, Lee JY. Colistin resistance in Klebsiella pneumoniae. Int J Antimicrob Agents. 2014; 44(1):8-15.

18. Poorabbas B, Mardaneh J, Rezaei Z, et al. Nosocomial infections: multicenter surveillance of antimicrobial resistance profile of Staphylococcus aureus and Gram negative rods isolated from blood and other sterile body fluids in Iran. Iranian Journal of Microbiology. 2015; 7(3):127-135.

19. Barakzahi M, Hormozi B, Rashki A, et al. Prevalence
of Extended Spectrum β-Lactamase in Klebsiella pneumonia Isolates in a Teaching Hospital of Zahedan City, Iran. Avicenna Journal of Clinical Microbiology and Infection. 2014; 1(3): e22934.

20. Mardaneh J, Anvarinejad M, Abbasian A, Abbasi P, Rafaatpour N, Dehyadegari M, et al. Emergence of Multi-Drug Resistant ESBL Producing Strains among Enterobacteriaceae Members Isolated from Patients Blood Samples in South of Iran. ISMJ. 2015; 18 (5):970-981.

21. Anvarinejad M, Pouladfar Gh, Japoni A, et al. Isolation and Antibiotic Susceptibility of the Microorganisms Isolated from Diabetic Foot Infections in Nemazee Hospital, Southern Iran. Journal of Pathogens. 2015.

22. Mardaneh J, Soltan-Dallal MM. Isolation and Identification of E. cowanii from Powdered Infant Formula in NICU and Determination of Antimicrobial Susceptibility of Isolates. Iran J Pediatr. 2014; 24(3):261-6.

23. Abbasi P, Kargar M, Doosti A, et al. Characterization of Shiga-toxin producing E. coli (STEC) and enteropathogenic E. coli (EPEC) using multiplex Real-Time PCR assays for stx1, stx2, eaeA. Iran J Microbiol. 2014; 6(3):169-74.

24. Mardaneh J, Soltan Dallal MM, Taheripoor M, et al. Isolation, Identification and Antimicrobial Susceptibility Pattern of Tatumella ptyseos Strains Isolated from Powdered Infant Formula Milk Consumed in Neonatal Intensive Care Unit: First Report from Iran. Jundishapur J Microbiol. 2014; 7(6): e10608.

25. Hassanzadeh P, Hassanzadeh Y, Mardaneh J, et al. Isolation of Methicillin-Resistant Staphylococcus aureus (MRSA) from HIV Patients Referring to HIV Referral Center, Shiraz, Iran, 2011-2012. Iran J Med Sci. 2015; 40(6):526-30.

26. Mardaneh J, Dallal MM. Isolation, identification and antimicrobial susceptibility of Pantoea (Enterobacter) agglomerans isolated from consumed powdered infant formula milk (PIF) in NICU ward: First report from Iran. Iran J Microbiol. 2013; 5(3):263-7.

27. Shaghaghian S, Pourabbas B, Alborzi A, Askarian M, Mardaneh J. Vancomycin-Resistant Entrococci colonization in chronic hemodialysis patients and its risk factors in southern Iran (2005-2006). Iran Red Crescent Med J. 2012;14(10):686-91.

28. Abbaspour S, Mardaneh J, Ahmadi K. The survey of shigellosis frequency and determination of antibiotic resistance profile of isolated strains from infected children in Tehran. ISMJ. 2014; 17 (1):42-48.

ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Pourali Sheshblouki G, Mardaneh J, Hosseinzadeh Z. Klebsiella pneumoniae Infections in Hospitalized Patients: Characterization of Antibiotic Cross-resistance and Detection of Cefepime Susceptible-dose Dependent (SDD) Strains. J Fasa Univ Med Sci. 2016; 6 (1) :52-59
URL: http://journal.fums.ac.ir/article-1-818-fa.html

پورعلی شش بلوکی غلامرضا، مردانه جلال، حسین زاده زهرا. تعیین مقاومت آنتیبیوتیکی متقاطع کلبسیلا پنومونیه و شناسایی سویههای با حساسیت وابسته به دوز نسبت به سفپیم. مجله دانشگاه علوم پزشکی فسا. 1395; 6 (1) :52-59

URL: http://journal.fums.ac.ir/article-1-818-fa.htmlدوره 6، شماره 1 - ( بهار 1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها
Journal of Fasa University of Medical Sciences
Persian site map - English site map - Created in 0.2 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3974