:: دوره 1، شماره 3 - ( پاییز 1390 ) ::
جلد 1 شماره 3 صفحات 175-181 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی اثر ضد باکتریایی نانوذرات CrO و CoFe2O4 روی باکتری استافیلوکوکوس اورئوس
صابر ایمانی1، زهرا زاغری، سعید رضایی زارچی، علی محمد زند، محمد درودیان، حسین بری ابرقویی، فاطمه لطفی
1- ، Imani.saber@yahoo.com
چکیده:   (21147 مشاهده)

زمینه و هدف: استفاده از نانوذرات اکسید فلزی جهت مقابله با عفونت‌های باکتریایی به عنوان روش جایگزین آنتی بیوتیک ها می‌تواند موثر باشد. در این تحقیق خواص ضد باکتریایی نانومواد CrO و CoFe2O4 علیه باکتری استافیلوکوکوس اورئوس، به عنوان یکی از باکتری‌های بیماری‌زای مهم و شایع، برای رسیدن به ظروف استریل نانویی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

مواد و روش‌ها: در مرحله اول غلظت‌های 2/0، 4/0، 6/0، 8/0 و 1 درصد از هر کدام از نانوذرات با بررسی OD محیط کشت به طور جداگانه بررسی شد. جهت دست‌یابی به بهترین ترکیب باکتری کشی درصدهای مختلفی از هر دو نانوذره نیز با هم بررسی شدند. سینتیک کشندگی نانوذرات در دوره‌های زمانی 2 ساعته محاسبه شده و با قدرت سایر آنتی بیوتیک های رایج مقایسه گردید. نسبت حداقل غلظت مهارکنندگی رشد به حداقل غلظت کشندگی (MIC/MBC) برای نشان دادن قدرت باکتری کشی نانوذرات به روش رقیق سازی میکرویی (Microdilution) محاسبه شد.

نتایج: بهترین غلظت از نانوذره که بالاترین خاصیت باکتری کشی را دارد در حضور غلظت 1% از CrO بدست آمد که چگالی نوری محیط کشت استافیلوکوکوس اورئوس را نسبت به گروه کنترل 6/4 برابر کاهش داده بود (001/0< p). نسبت 70% کروم به 30% اکسید آهن بهترین خاصیت باکتری استاتیکی را داشت که کاهش 3/3 در OD در مقایسه با گروه کنترل داشت (05/0< p). بهترین سینتیک کشندگی با نرخ زنده مانی در حضور 1% CrO و CoFe2O4، به ترتیب 24 و 36 ساعت بدست آمد. قدرت باکتری کشی نانوذرات CrO و CoFe2O4 در غلظت بحرانی 1% به ترتیب حدود 67 و 56 درصد بدست آمد. نسبت MIC/MBC برای دو نانوذره CrO و CoFe2O4 به ترتیب حدود 2/0 و 4/0 بدست آمد.

 نتیجه گیری: نتایج نشان داد که نانوذره CrO در مقایسه با نانوذره CoFe2O4 از قدرت باکتری کشی بالاتری برای مقابله با استافیلوکوکوس اورئوس برخوردار است؛ لذا در صورت تکمیل این آزمایشات از تلفیق نانوذرات اکسید فلزی در محیط‌هایی حساسی چون ظروف نگهداری مواد خوراکی و ... می‌توان استفاده نمود.

واژه‌های کلیدی: نانوذرات فلزی CrO و CoFe2O4، اثر ضد باکتریایی، استافیلوکوکوس اورئوس
متن کامل [PDF 1058 kb]   (7974 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ميكروبیولوژی
دریافت: ۱۳۹۱/۱۱/۲۳ | پذیرش: ۱۳۹۲/۶/۲۳ | انتشار: ۱۳۹۲/۶/۲۳


XML   English Abstract   Printدوره 1، شماره 3 - ( پاییز 1390 ) برگشت به فهرست نسخه ها