:: دوره 1، شماره 4 - ( زمستان 1390 ) ::
جلد 1 شماره 4 صفحات 227-232 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه ابعاد کیفیت زندگی در دهه های سنی مختلف: پیش بینی برای سالمندان
وحید نجاتی 1، خدابخش احمدی، مریم شریفیان، فاطمه شعاعی
1- ، vhdnejati@sbu.ac.ir
چکیده:   (17156 مشاهده)

زمینه و هدف: مطالعه کیفیت زندگی در گروه های سنی مختلف می تواند راهنمای خوبی برای پیشبینی کیفیت زندگی سالمندان باشد. بر این اساس می توان راهبردهای پیشگیری و مداخله را برای گروه های سنی مختلف تعریف نمود. هدف از این مطالعه مقایسه کیفیت زندگی در هفت دهه سنی می باشد.

مواد و روش ها: مطالعه مقطعی حاضر روی 1914 شهروند تهرانی در سال 1388 انجام شد. روش نمونه گیری طبقه بندی چند مرحله ای بود. ابزار مورد استفاده پرسش نامه 36 سوالی کیفیت زندگی بود که به وسیله پرسشگر تکمیل می شد. روش آماری تحلیل واریانس برای تحلیل یافته ها مورد استفاده قرار گرفت.

نتایج: کیفیت زندگی در بُعد نقش جسمی، فعالیت فیزیکی، سلامت عمومی، سلامت روان و درد جسمی در گروه های سنی مورد بررسی تفاوت معنی دار داشت. (برای مورد اول در سطح 05/0 و برای سایر موارد در سطح01/0) زمان شروع درد جسمی، 30 سالگی؛ افت سلامت عمومی، 40 سالگی؛ افت فعالیت فیزیکی و سلامت روان 60 سالگی و ناتوانی در ایفای نقش فیزیکی 70 سالگی است.

نتیجه گیری: بر اساس یافته های مطالعه حاضر برای ارتقاء کیفیت زندگی سالمندان باید آموزش و مداخله در خصوص درد جسمی از سن 30 سالگی و آموزش در خصوص وضعیت سلامت از 40 سالگی شروع شود. فعالیت های فیزیکی مناسب با سن برای سالمندان 60 سال و بالاتر باید آموزش داده شود.

واژه‌های کلیدی: کیفیت زندگی، دوره زندگی، سن
متن کامل [PDF 999 kb]   (4565 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: آموزش بهداشت
دریافت: ۱۳۹۱/۱۱/۲۳ | پذیرش: ۱۳۹۲/۶/۲۳ | انتشار: ۱۳۹۲/۶/۲۳


XML   English Abstract   Printدوره 1، شماره 4 - ( زمستان 1390 ) برگشت به فهرست نسخه ها